adozona.hu
Mire gondol Varga Mihály? Így néz ki a magánnyugdíj-pénztári tagdíjfizetés
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Mire_gondol_vajon_Varga_Mihaly_amikor_magan_3YZEM9
Mire gondol Varga Mihály? Így néz ki a magánnyugdíj-pénztári tagdíjfizetés
Tapasztalatok szerint értetlenül állnak a magánnyugdíj-pénztári tagok Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azon kritikái előtt, hogy lényegében hibáznak, ha nem fizetnek tagdíjat. A piacon maradt négy magánnyugdíjpénztár közül ugyanis csak egy ír elő kötelező tagdíjfizetést, így a tagok jelentős része valóban "csak" parkoltatja a korábbi évek megtakarításait a számláján.
Azok, akik tisztességesen fizetik a tagdíjat, arra számítanak, hogy a magánnyugdíj-pénztártól majd járadékuk lesz, de nem lesz, mert a többi tag nem fizeti a tagdíjat és így ez egy ál-nyugdíj pénztár, mert a tagdíjakból csak a saját működését finanszírozza, azaz feléli a tagdíjat – mondta a nemzetgazdasági miniszter a köztévében a magánnyugdíj-pénztárak esetleges bezárásáról szólva az M1 hétfői Ma reggel című műsorában. Hozzátette: a kormányzat nem engedheti meg, hogy hatvanezer ember mindenféle ellátás nélkül maradjon.
Felidézte: Csehországban kimondták, hogy 2016 január elsejével megszűnnek a kötelező magánpénztárak, de a magyar kormány nem ezt a megoldást választotta, hanem azt mondta, hogy maradhat ez a forma, de csak akkor, ha a tagok legalább hetven százaléka fizeti a tagdíjat. "Kíváncsi leszek, hogy a megmaradt nyugdíjpénztárak közül ez majd hánynál fog működni?" – tette hozzá Varga Mihály.
OLVASSA EL cikkünket a témában: Itt az NGM magyarázata: ezért szállt rá a magánnyugdíj-pénztárakra
Tapasztalatok szerint a magánnyugdíj-pénztári tagok értetlenül állnak a miniszter megállapításai előtt. A piacon életben maradt négy magánnyugdíj-pénztár közül ugyanis csak egy ír elő kötelező tagdíjfizetést, ebből kifolyólag a tagok jelentős része "csak" parkoltatja a korábbi évek megtakarításait a számláján.
A Szövetség Nyugdíjpénztár nem ír elő semmilyen kötelező befizetést, sem tagdíj jellegűt, sem működési célút, a pénztártagok működési hozzájárulása teljes mértékben egyéni és önkéntes döntésen alapul – olvasható a nyugdíjpénztár honlapján. Hozzáteszi ugyanakkor, hogy a megtakarításaikat megőrizni kívánó pénztártagok együttes érdeke a pénztár fennmaradása, amelyet működési célú adományukkal elősegíthetnek, amelynek nincs minimumértéke.
A Budapest Magánnyugdíjpénztár honlapján a következő olvasható: A Budapest Magánnyugdíjpénztár eddigi körültekintő gazdálkodása miatt felhalmozott tartaléka évekig biztosítja a Pénztár további zavartalan működését, ezért nincs szükség pótlólagos tagdíjbefizetésre. A magánnyugdíjpénztár adományt sem kér.
A Horizont Magánnyugdíjpénztár oldalán azt írja, hogy a pénztár szervezeti és működési szabályzata a pénztártagok által kötelezően fizetendő egységes tagdíj összegét 0 forintban határozta meg. A pénztártagok saját döntése, hogy a továbbiakban milyen összeget kívánnak befizetni magánnyugdíj-pénztári egyéni számlájukra.
A pénztár ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy hosszabb távon számít arra, hogy a pénztártagok, mint tulajdonosok teremtik meg a pénztár fenntartásának fedezetét. Ehhez azt várja a tagoktól, hogy negyedévente 3 000 Ft működési adománnyal támogassák egyéni nyugdíjszámlájuk fenntartásának költségeit. Hozzáteszi ugyanakkor, hogy a jelenleg a tagoktól és az AXA Csoport egyes magyarországi vállalataitól érkező támogatások révén a pénztárunk folyamatosan rendelkezik a magánnyugdíj-pénztári tevékenység fenntartásához szükséges anyagi feltételekkel, és feladatait a megszokott színvonalon tudja ellátni.
Egyedül az MKB Magánnyugdíjpénztár ír elő kötelező tagdíjfizetést, amelynek legkisebb mértéke 2012. január 1. napjától havi 1 000 forint. A tagdíj megfizetése történhet havonta, negyedéves gyakorisággal, illetve évente egy alkalommal. A tagdíj egységes tagdíj és magasabb tagdíj lehet. A tag az előzőeken túlmenően további rendszeres vagy eseti tagdíjbefizetést is eszközölhet. A befizetett tagdíj 99,1 százaléka a fedezeti tartalékba, 0,1 százaléka a likviditási tartalékba, 0,8 százaléka a működési tartalékba megy – áll az MKB Nyugdíjpénztár alapszabályában.
A pénztár a hosszú távú működése biztosítása érdekében szorgalmazza a pénztártagok legalább havonta 1000 forint mértékű, 100 százalékban a pénztár működési tartalékára juttatott rendszeres működési hozzájárulását pénzbeli adomány formájában havi, negyedéves, vagy éves gyakorisággal.
Jelentkezzen most a HVG-KYOCERA Adóváltozások 2015. konferenciára! Törvényismertetés, gyakorlati kérdések, szakértői válaszok 2014. december 10-én. |
Hozzászólások (2)
Kár, hogy nem lehet javítani pár elirást és betűhiányt.
Igen, fizetünk működési támogatást. De arról nem beszél senki, hogy a pénztártag saját maga semmilyen kifizetést nem remélhetett a jelent örvény megjelenéséig, mert 10 évnél régebbi tag, és így nem vehet fel a pénzét egy összegben, és járadékot sem kaphatott. A járadékszolgáltatás egészen új fejlemény lehetne és az is, hogy a pénztár a működésére a számlán lévő összegből is használhat 2 % környéki összeget és járadékot is fizethet feltétrelekkel. Így már nem működéds támogatást kellene fizetnünk hanem tagdíjat. A törvényt ezért kellene legalább 2016 évig meghosszabbítani, hogy a tagdíj fizetők tudják elérni a tagság 70 %-ának tagdíjfizetési arányát. Mert ez kifejezett átverése a magánnyugdíjpénztárban maradni akarókkal szemben.