adozona.hu
Minimálbér, garantált bérminimum: mikor melyik számít ellátásnál, kötelezettségnél?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Minimalber_garantalt_berminimum_mikor_melyi_4ZMFEQ
Minimálbér, garantált bérminimum: mikor melyik számít ellátásnál, kötelezettségnél?
A társadalombiztosítással összefüggő jogszabályok mind az ellátások, mind a kötelezettségek vonatkozásában számos összeghatárt kötnek a minimálbérhez.
Utóbbiak tekintetében a minimálbér fogalmát általános jelleggel a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 4. paragrafusának s) pontja a következők szerint határozza meg:
1.) a tárgyhónap első napján érvényes, a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított alapbér kötelező legkisebb havi összege, és
2.) a biztosított egyéni és társas vállalkozó járulékfizetéséről szóló rendelkezések alkalmazásában a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összege, ha az egyéni vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége vagy a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel.
A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum 2019. évi megállapításáról szóló 324/2018. kormányrendelet értelmében január 1-jétől a havi alapbér kötelező legkisebb összege (minimálbér) teljes munkaidő teljesítése esetén bruttó 149 ezer, míg a garantált bérminimum havi 195 ezer forint.
A Tbj. alkalmazásában, tehát alapvetően a havi 149 ezer forintból indulunk ki (például a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok biztosítási kötelezettsége összeghatárának megállapítása, egyházi személy, őstermelő járulékalapja), ugyanakkor az egyéni és társas vállalkozók minimum járulékalapjánál – a tevékenység függvényében – a garantált bérminimumot vesszük alapul.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben szerzőnk kifejti, hogyan kell értelmezni a legkisebb havi munkabér fogalmát a szocho, a megváltozott munkaképességű személyek ellátása, illetve a nyugellátások, valamint a kötelező egészségügyi ellátások esetén.
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)