adozona.hu
Mi számít bele a gyedhez szükséges 365 biztosított napba, és mi nem?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Mi_szamit_bele_a_gyedhez_szukseges_365_bizt_BFH19I
Mi számít bele a gyedhez szükséges 365 biztosított napba, és mi nem?
Ha a várandós kismamának nincs több éve tartó folyamatos jogviszonya, kérdés, hogy az érintett jogosult lesz-e gyedre. A gyakori munkahelyváltás, a kieső idők, különféle jogviszonyok váltakozása vagy külföldi munkavégzés esetén gyakran előfordul, hogy egy helyzet nem egyértelmű az érintett számára. A következőkben azt nézzük meg, hogy a gyedhez szükséges legalább 365 biztosított napba milyen időszakok számítanak be, és milyenek nem.
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 42/A § foglalkozik a gyermekgondozásidíj jogosultsági feltételeivel. Ahhoz, hogy gyedre jogosult legyen az igénylő, az alábbi alapfeltételeknek kell megfelelnie:
42/A § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult
a) a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
b) az anya, valamint a 40. § (4) bekezdésében meghatározott személy, aki részére csecsemőgondozási díj került megállapításra és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
és a gyermeket saját háztartásában neveli.
A gyermekgondozási díjra való jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe bele kell számítani a következőket is:
- a szociális biztonsági rendszerek koordinációjáról szóló közösségi rendeletekben foglaltak alapján a Magyarországon szerzett biztosításban töltött időhöz hozzá kell számítani a gyermek születését megelőző két éven belül EGT-tagállamban szerzett és leigazolt biztosításban töltött időt is,
- a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz folyósításának idejét,
- a köznevelési intézmény, a szakképző intézmény, vagy a felsőoktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,
- rehabilitációs ellátás folyósításának idejét.
Külön kiemelendő, hogy a gyermekgondozási díjra való jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az igénylő többször váltott munkahelyet, a jogviszonyok között nagyobb megszakítás volt, mint 30 nap (tehát a folyamatosság megszűnt), akkor is beleszámíthatnak a szükséges 365 biztosított napba, ezeket az időszakokat össze kell adni.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük, hogy mi számít bele a gyedhez szükséges 365 nap biztosítási időbe, és mi nem!
Hozzászólások (0)