hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lemond a kormány 200 milliárdról? Mentőöv a magánpénztáraknak

  • MTI/Adózóna

Nem lesz visszamenőleges a magánnyugdíj-pénztárakra vonatkozó új szabályozás hatálya – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI megkeresésére.

A kormány által az Országgyűlésnek pénteken benyújtott, a 2015. évi költségvetést megalapozó törvényjavaslat szerint meg kell szüntetni azt a magánnyugdíj-pénztárat, ahol a megelőző hat hónap átlagában legalább két hónapon keresztül a tagok kevesebb mint 70 százaléka fizette be a kötelező havi tagdíjat.

A benyújtott törvényjavaslat szövegezéséből a magánnyugdíj-pénztárak arra következtettek, hogy – mivel a módosított rendelkezések január 1-jén lépnek hatályba – a tagdíj-befizetési minimumra vonatkozó elvárás visszamenőleges hatályú lesz. Ebben az esetben pedig a jelenleg működő négy pénztár mindegyike lehúzhatná a rolót, mivel egyikük sem teljesíti ezt a feltételt. 

A törvényjavaslatban benyújtott elvárás egyébiránt értetlenséget váltott ki a magánnyugdíj-pénztári tagok körében, jelenleg ugyanis a piacon maradt négy magánnyugdíjpénztár közül csak egy ír elő kötelező tagdíjfizetést.

OLVASSA EL korábbi írásunkat is: Mire gondol Varga Mihály? Így néz ki a magánnyugdíj-pénztári tagdíjfizetés

A nemzetgazdasági tárca hétfőn az MTI megkeresésére azt közölte, hogy a magánnyugdíj-pénztárakra vonatkozó új szabályozás hatálya nem lesz visszamenőleges.

Az MNB honlapján hétfőn közzétett előzetes adatok szerint a magánnyugdíj-pénztáraknak szeptember végén 61 523 tagjuk volt, számuk 2031-gyel csökkent egy év alatt. A pénztári befizetések a tavalyi első háromnegyedévi 303 millióval szemben az idei első háromnegyedévben 586 millió forintot tettek ki, az azonosított, egyéni számlán jóváírt tagdíjbevételek ugyanebben az időszakban 141 millióról 170 millió forintra nőttek.

A kasszák idén az első háromnegyed évben 141 millió forint működési veszteséget könyveltek el 462 millió forint működési bevétel és 603 millió forint működéssel kapcsolatos ráfordítás eredményeként. Tavaly ugyanebben az időszakban 505 millió forint bevétel és 982 millió forint kiadás eredőjeként 477 millió forint volt a működési veszteség.

A magánkasszák befektetési tevékenységének eredménye 14,859 milliárd forint volt az idei első háromnegyed évben, míg tavaly 9,635 milliárd forint. A magánpénztári portfolió piaci értéke a előzetes adatok szerint a tavaly szeptember végi 192,652 milliárdról idén szeptember végére 205,35 milliárd forintra nőtt.

Számos, a magánnyugdíj-pénztárak, így közvetve a tagok számára kedvező módosítást is tartalmaz a beterjesztett törvényjavaslat, amelyekről korábbi írásunkban olvashat: Itt az NGM magyarázata: ezért szállt rá a magánnyugdíj-pénztárakra

Jelentkezzen most a HVG-KYOCERA Adóváltozások 2015. konferenciára!
Törvényismertetés, gyakorlati kérdések, szakértői válaszok 2014. december 10-én.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink