hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megbízási díj utólagos kifizetése: amikor fejtörést okozhat az adó- és járulékkötelezettség megállapítása

  • adozona.hu

Gyakran fordul elő, hogy munkaviszonytól eltérő jogviszonyokban (megbízás, vállalkozási jellegű jogviszony, választott tisztségviselői jogviszony) a kifizetésre nem havonta, hanem utólag kerül sor.

A 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 6. paragrafus (1) bekezdésének f) pontja sorolja fel a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok. Ezzel összefüggésben a Tbj. 13. paragrafusának (2) bekezdése akként rendelkezik, hogy amennyiben a díjazásra nem havi rendszerességgel, hanem időszakonként vagy a tevékenység befejezését követően kerül sor, a biztosítási kötelezettséget a díjazás kifizetésekor (esedékességekor) kell elbírálni. A biztosítási kötelezettség elbírálásához a kifizetett díjból – ideértve az előleget is – a személyijövedelemadó-előleg alapjának számításánál jövedelemként figyelembe vett összeget azon időtartam naptári napjainak számával kell elosztani, amelyre a díjazás történt.

A rendelkezés második mondata azért is fontos, mert útmutatást nyújt arra, hogy a biztosítás elbírálása során mikor kell napokkal kalkulálni.

(Emlékeztetőül: a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyre abban az esetben terjed ki a biztosítás, ha az e tevékenységéből származó járulékalapot képező – tehát adóelőleg-alap számításánál figyelembe veendő – havi jövedelme eléri a minimálbér 30 százalékát vagy naptári napokra számítva ennek a harmincad részét. A biztosítás elbírálása tehát egyszerű osztással történik, a jövedelmet el kell osztani a jogviszony tartamával: hónapjával, hónapjaival vagy napjaival.)

Ha megbízási díj kifizetésére a megbízás teljesítése után kerül sor, előfordulhat, hogy ez az időpont a következő évre esik, ahogy az is gyakori eset, hogy a megbízás tartama sem több évet érint. Ilyenkor óhatatlanul felmerül a kérdés, hogy miként kell a minimálbér összegét figyelembe venni a biztosítási összeghatár meghatározása során, hiszen ez az érték is évről évre változik?

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példán keresztül mutatjuk be, hogyan változhat az adó-, illetve járulékfizetési kötelezettség később kifizetett megbízási díj esetén!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink