hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Külföldön élő magyar állampolgár tb-fizetése, egészségügyi ellátása

  • adozona.hu

Olvasónk a következőket írta: Lányom külföldre költözött (nem az unióba), ott él. Magyarországi lakását megtartotta, magyar lakcímmel rendelkezik. Megállapodást kötött, így havonta fizet a tb-nek. Ő minek számít (biztosított vagy egészségügyi szolgáltatásra jogosult)? Milyen szolgáltatásokat vehet igénybe a tb keretében? Csak, ha Magyarországon tartózkodik akkor vehető igénybe? Értem ez alatt, hogy a háziorvos / szakorvos felírhat neki valamit, kiváltom és kiküldöm neki? Ha éppen más uniós országban tartózkodik, jogosult-e valamire, van-e további feltétel hozzá? Kérdéseire dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Egészségügyi szolgáltatásra köthető megállapodás a kormányhivatal egészségbiztosítási ügyekben eljáró szervénél. Ha a kérdésben szereplő hölgy ilyen megállapodást kötött, akkor esetében az alábbi szabály érvényesül:

Az egészségügyi szolgáltatásra megállapodást kötő személy nem minősül a 2019. évi CXXII. törvény 6. §-ában foglalt biztosítási jogviszonyban állónak, ők e törvényben az egészségügyi szolgáltatásra jogosultak között vannak felsorolva.

A megállapodás első 24 hónapjában a jogosult csak sürgősségi ellátásokat kaphat. Ezen 24 hónapot követően vagy 24 hónapnak megfelelő járulék egyösszegben történő befizetését követően sem kaphat olyan teljeskörű ellátást, mint amit a cikkben írtam. Ők 24 hónapot követően vagy 24 hónapnak megfelelő járulék egyösszegben történő befizetését követően sem kapják meg a következő egészségügyi szolgáltatásokat:

♦        Nem jogosultak az előzetes egészségi állapotfelmérésük során megállapított, fennálló betegséggel, egészségkárosodással összefüggő egészségügyi szolgáltatásokra.

♦        Nem jogosultak tb által támogatott külföldi gyógykezelésre (beleértve a határon átnyúló egészségügyi ellátást is).

♦       A fogászati ellátások közül támogatással csak sürgősségi ellátást vehet igénybe, így például nem jogosultak az alapbetegséggel kapcsolatos fog- és szájbetegségek kezelésre…

♦        Nem kerülhetnek felvételre a transzplantációs várólistára.

A fentiek alapján elmondható, hogy kaphat tehát Magyarországon háziorvosi ellátást, szakorvosi ellátást, kivéve egészségi állapotfelmérésük során megállapított, fennálló betegséggel, egészségkárosodással összefüggő egészségügyi szolgáltatásokra

Amennyiben a megállapodás alapján kiadják az EU kártyát, akkor EGT-n belül és Svájcban orvosilag szükséges ellátást kaphat. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink