adozona.hu
Várandós uniós munkavállaló – ilyen ellátásokra jogosult Magyarországon
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Kulfoldi_EUs_varandos_kismama_ellatasi_jogo_8V5IVL
Várandós uniós munkavállaló – ilyen ellátásokra jogosult Magyarországon
Ma már nem ritka, leginkább multinacionális vállalatoknál, hogy külföldi, elsősorban EU-s országból érkező munkaerőt foglalkoztatnak. Függetlenül attól, hogy a munkavállaló több éven keresztül szándékozik-e Magyarországon maradni vagy sem, könnyen előfordulhat, hogy várandós lesz, és gyermekét hazánkban hozza világra, itteni munkaviszonyából megy el szülési szabadságra, itt él a családjával, és itt igényli az ellátásokat. Cikkünkben azt nézzük meg, hogy egy külföldi, EU-s munkavállalónak milyen juttatásokra nyílik lehetősége ilyen helyzetben.
Az ellátások közül az első jellemzően a csecsemőgondozási díj, amely legkésőbb a gyermek születésétől vehető igénybe, és 168 napig jár. A csed igénybevételéhez a következő alapfeltételek megléte szükséges: csecsemőgondozási díjra jogosult az a nő, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke
♦ a biztosítás tartama alatt, vagy
♦ a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül születik, vagy
♦ a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül születik.
Jól látható tehát, hogy egyrészről nem feltétele a csecsemőgondozási díj igénybevételének a magyar állampolgárság vagy a magyarországi állandó lakcím, hanem a kérelmező biztosítotti jogviszonyának függvénye, hogy kaphat-e ellátást. A két fő feltétel közül az egyik az, hogy meglegyen a gyermek születése előtti 2 évben a legalább 365 biztosítotti nap. Amennyiben az EU-s munkavállaló már legalább ennyi ideje Magyarországon dolgozik akár munkaviszonyban, akár vállalkozóként, akkor ezek automatikusan beszámítódnak a 365 napba. Ha külföldön, valamelyik EU-s országban dolgozott előtte, de még 2 éven belül, akkor az ottani biztosítotti napjai is beleszámítanak a szükséges 365 napba.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja ki számít biztosítottnak, és mikor jogosult a külföldi jogviszonnyal rendelkező kismama csedre, gyedre, és mik a jogosultság feltételei!
Hozzászólások (0)