adozona.hu
Kötelezhető-e személyes közreműködésre a beltag?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Kotelezhetoe_szemelyes_kozremukodesre_a_bel_C3PWHP
Kötelezhető-e személyes közreműködésre a beltag?
Betéti társaság beltag ügyvezetője kötelezethető-e személyes közreműködésre? Hogyan kerülhető el, hogy a beltag többes jogviszonyúnak minősüljön? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértőnk válaszolt.
Egy Ptk. hatálya alá tartozó, újonnan alakult bt. ügyvezetője (a társaság beltagja) az alapító okiratban tett nyilatkozatnak megfelelően munkaviszonyban látja el ügyvezetői teendőit (heti 20 órás részmunkaidőben). Máshol nincs semmilyen jogviszonya. Járulékait a minimálbér arányos része után fizeti meg. Ha ügyvezetői munkaviszonya mellett személyesen is közreműködne a társaság működésében tagi jogviszonyára tekintettel, véleményem szerint, mint "főállású" társas vállalkozás tagja is biztosított lenne, így ezen jogviszonyára tekintettel is meg kellene fizetnie járulékait. Abban az esetben, ha személyesen nem közreműködik, csak ügyvezetői munkaviszonyára tekintettel biztosított, kötelezi-e bármilyen törvény a bt. beltagját személyes közreműködésre, vagy az a tag "saját" döntésén alapul? – kérdezte olvasónk.
A személyes közreműködés a tag döntésén alapul, de ez függ egyben attól is, hogy a társaság tevékenységi körébe tartozó feladatokat más el tudja-e látni – kezdte válaszát Radics Zsuzsanna.
Szakértőnk a kérdező által leírt esetre a NAV társas vállalkozókról szóló 2014. évi tájékoztatóját hozta példának:
„Egy adótanácsadói feladatokat ellátó kft. ügyvezető tagja munkaviszonyban végzi a vezető tisztségviselői feladatokat, és egyidejűleg tanácsadói munkát is végez, melyet nem munkaviszonyban vagy megbízásos jogviszonyban lát el. Ebben az esetben a tag „többes jogviszonyban” állónak minősül, vagyis a vezető tisztség tekintetében munkaviszonyban, a személyes közreműködés tekintetében társas vállalkozóként lesz biztosított.”
Mit lehet tenni, hogy ne kerüljön sor az ügyvezető többes jogviszonyának megállapítására egy foglalkoztatón belül? A munkaviszony írásba foglalt munkaszerződéssel jön létre. A munkaszerződésben a feleknek meg kell állapodniuk a munkavállaló alapbérében és munkakörében. A felek között létesített munkaviszonyon belül a felek többes munkakört is meghatározhatnak. Ezt a típusú feladatellátást kapcsolt munkakörnek nevezzük.
Sem a korábbi, sem jelenleg hatályos munka törvénykönyve nem zárja ki a munkaviszony keretében történő két vagy több munkakör ellátását, azaz a kapcsolt munkakört. A kapcsolt munkakörről rendelkezik a Legfelsőbb Bíróság Mfv.E.10.624/2004/1.számú végzése is.
A fenti példáknál maradva kapcsolt munkakörben elláthatók a kft.-ben az ügyvezetői teendők és egyidejűleg a tanácsadói feladatok. Figyelni kell azonban arra, hogy a kapcsolt munkakörben ellátandó feladatokat részletesen fel kell sorolni a munkaköri leírásban.
Részletesebben is tájékozódhat a témában az Adózóna legújabb kiadványából, amely segítséget nyújt a többes jogviszony egyes eseteinek értelmezéséhez, a jogszabályi előírásoknak való megfelelés megkönnyítéséhez. Rendelje meg most a 2018. októberben megjelent "Többes jogviszony a gyakorlatban" című kiadványt! → MEGRENDELEM |
Hozzászólások (0)