adozona.hu
Korengedményes nyugdíj: mikor kell rosszhiszeműséget vélelmezni?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Korengedmenyes_nyugdij_mikor_kell_rosszhisz_4U3VTX
Korengedményes nyugdíj: mikor kell rosszhiszeműséget vélelmezni?
Korengedményes nyugdíjra köthet-e megállapodást vki a saját cégével? Olvasóink kérdésére Molnár László, nyugdíjszakértő válaszol.
Egy kft. ügyvezető igazgatója, többségi részesedése van a kft.-ben. Munkajogviszonnyal dolgozik a kft.-ben, ebben az esetben korengedményes nyugdíjra köthet-e megállapodást a saját kft.-vel vagy le kell mondania az ügyevezetésről? A többségi tulajdonosi részesedéséről üzletrészéről nem kell lemondania?
A korengedményes nyugdíj egyik jogosultsági feltétele a biztosítási jogviszonynak (munkaviszonynak) a korengedményes nyugdíjba vonulás időpontjáig történő megszüntetése.Változatlanul él az a szabály, hogy amennyiben a munkáltató a munkavállalóval olyan viszonyban áll, amely viszony tekintetében a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 203. § (2) bekezdése alapján harmadik személy kielégítési alapját részben vagy egészben elvonó szerződés esetén annak ingyenességét vélelmezni kell, akkor a munkáltató kötelezettséget vállal arra, hogy a munkavállalóval a korengedményes nyugdíj megállapítását követően - a korengedményes nyugdíj folyósításának időtartamára - nem létesít a Tbj. szerinti biztosítással járó jogviszonyt.
Ellenkező esetben a korengedményes nyugdíjazásra vonatkozó megállapodás attól az időponttól kezdődően, amikortól a biztosítással járó jogviszony létrejött, semmis. A Ptk. hivatkozott 203. § (2) bekezdése szerint, ha valaki hozzátartozójával vagy olyan jogi személlyel, amellyel való viszonyában többségi befolyás áll fenn, továbbá ha a jogi személy a tagjával vagy vezető tisztségviselőjével, illetve annak hozzátartozójával köt ilyen szerződést, a rosszhiszeműséget, illetve az ingyenességet vélelmezni kell.
Ugyancsak vélelmezni kell a rosszhiszeműséget, illetve az ingyenességet azonos természetes vagy jogi személy befolyása alatt működő jogi személyek egymás közötti szerződéskötése esetén, akkor is, ha közvetlen vagy közvetett többségi befolyás nem áll fenn.
Természetesen a többségi tulajdonosi részesedéséről, az üzletrészéről nem kell lemondania. Sőt, a gazdasági társaságokról szóló törvény szerint arra is lehetőség nyílik, hogy a munkaviszony megszüntetését követően az ügyvezetést megbízási jogviszonyban lássák el, ami lehet ingyenes is. Ebben az esetben biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony nincs. Ehhez azonban a társasági szerződés módosítása is szükségessé válik.
Hozzászólások (0)