hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kölcsönzött dolgozó átvétele saját állományba: jogutódlás lesz-e?

  • adozona.hu

Egy cég magyarországi telephelyén kölcsönzött dolgozókat foglalkoztat, akiknek egy részét saját állományba szeretné átvenni (kb. 100 főt). Az új szerződésben rögzítik, hogy a kölcsönzésben töltött időt elismerik kvázi szolgálati időként, a szabadságaikat átvihetik az új jogviszonyban. Kérdés: a NEAK is jogutódlásként fogja-e ezt kezelni? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

A munkáltató továbbra is fog kölcsönözni a kölcsönbeadótól munkaerőt, így állományának egy része saját dolgozókból, másik része pedig továbbra is kölcsönzött munkavállalókból fog állni. Mivel a mostani munkaszerződés kölcsönzésre szól, így új munkaszerződést kötnek az átvett dolgozókkal. A munkáltató szeretné, ha tb-szempontból is jogutódlás lenne. Mi szükséges ehhez, hogy a dolgozók ne szenvedjenek hátrányt az átvétellel? Ebben a helyzetben az nem tud megvalósulni, hogy a munkaszerződésüket "megörökölje" a "jogutód", mert az kölcsönzésre szól, tehát nem lesz klasszikus jogutódlás. Mi lehet ilyenkor a megoldás? Mire kell odafigyelni a felek közti megállapodás megírásakor (kölcsönbevevő és kölcsöbeadó írásban megállapodik a jogutódlásban)? – sorolta kérdéseit olvasónk.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az Adózóna egy korábbi kérdés-válaszon alapuló cikkében olvasható, hogy „jogutódlásra akkor kerül sor, amikor a gazdasági egység átszáll az átvevő munkáltatóra. A gazdasági egység a munkáltató anyagi, illetve nem anyagi erőforrásainak elkülönített, szervezett csoportját jelenti, ilyennek minősül az üzem, üzlet, telephely, munkahely, vagy ezek része.

Munkajogi értelemben véve tehát akkor beszélhetünk jogutódlásról, ha az erőforrások olyan szervezett összessége kerül átadásra, mely során az megtartja identitását, és az átvevő ugyanarra a gazdasági tevékenység folytatására, azonos célra használja tovább. A jogutódlás általában a felek közötti megállapodáson alapul, mint például az adásvétel, a csere, a bérlet, a gazdasági társaságba való belépés. Ugyanakkor ahhoz a felek megállapodása sem feltétlenül szükséges, az megvalósulhat egymást felváltó szerződések alapján is.

Jelen esetben nem arról van szó, hogy a munkáltató átadta a tevékenységet egy másik vállalkozásnak. A leírtak szerint munkaerő-kölcsönzésről van szó, azaz a kölcsönbeadóval kölcsönzés céljából munkaviszonyban állt a munkavállaló. A munkaerő-kölcsönzésre irányuló munkaszerződés megszűnt, az új munkáltató új munkaszerződést kötött a munkavállalóval, és ezáltal egy új munkaviszony vette kezdetét.

Mindezek alapján nem jön létre a fentiekben ismertetett jogutódlás, hanem egy új munkaviszonyról van szó.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink