hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kisgyermekesek, figyelem! Itt vannak a gyed-extra részletes szabályai

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
8

Január elsejétől jelentősen javulhat az anyagi helyzetük azoknak a családoknak, amelyek egymás után rövid időn belül vállalnak gyermekeket, ők ugyanis egyidejűleg több ellátást is igénybe vehetnek a gyermekeik után. Jól járnak a munka világába korán visszatérő szülők is, akik a munkabérük mellett a gyedet, illetve a gyest is megkapják.

A 2013. december 18-án kihirdetett 2013. évi CCXXIV. törvény szabályozza a gyermekgondozási díjra vonatkozó új szabályokat, amelyeket az alábbiakban részletesen ismertetünk.

1.) Ellátások halmozódása

Ha egy édesanya jelenleg gyermekgondozási díj folyósítása mellett otthon gondoskodik gyermekéről, míg a másik gyermekét 2014. márciusra várja, akkor a 2014. január 1-jétől hatályos szabály alapján a szülést követően az első gyermeke után továbbra is jogosult lesz gyermekgondozási díjra, míg a második gyermeke után terhességi gyermekágyi segélyt fog kapni.

A jövő évtől a különböző korú gyermekek után egyidejűleg több ellátás is adható. A jogszabály úgy rendelkezik, hogy ha a szülő különböző korú gyermekeire tekintettel
-- az egyik gyermeke után jogosult terhességi-gyermekágyi segélyre vagy gyermekgondozási díjra, akkor a másik gyermeke jogán járó terhességi-gyermekágyi segélyt vagy gyermekgondozási díjat egyidejűleg is igénybe veheti;
– a gyermekgondozási támogatást, táppénzt, baleseti táppénzt vagy terhességi-gyermekágyi segélyt, illetve gyermekgondozási díjat egyidejűleg is igénybe veheti.

2.) Felsőoktatásban tanuló hallgatók gyermekgondozási díja

A 2013. december 31-ét követően született gyermek után az édesanya, aki felsőoktatási intézményben tanul, gyermekgondozási díjat kaphat, ha az alábbi feltételeknek megfelel:
– az anya gyermekgondozási díjra a hatályos szabályok szerint nem jogosult,
– gyermeke születését megelőző két éven belül államilag elismert felsőoktatási intézményben magyar nyelvű nappali képzésben tanul
– ezen képzésen minimum két félév aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik (egy félévre csak egy aktív hallgatói jogviszony vehető figyelembe),
– gyermeke a hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy a hallgatói jogviszony szünetelését, illetve megszűnését követő 1 éven belül születik,
– gyermeket saját háztartásában neveli, azaz például nem adja állami gondozásba, hanem maga neveli
– az anya magyar állampolgár vagy másik EGT tagállam állampolgára, és
– a szülés időpontjában rendelkezik magyarországi bejelentett lakóhellyel.

Ez a gyermekgondozási díj több szempontból is eltér a már meglévő gyermekgondozási díjtól, azaz a hallgatói gyermekgondozási díj
– a gyermek születésének napjától jár egészen a gyermek 1 éves koráig;
– a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe nem számítható be;
– a 30 napos folyamatos biztosítás megszakítási időtartamába azonban be kell számítani;
– csak az illetékes kormányhivatal egészségbiztosítási szakigazgatási szerve állapíthatja meg.

A vérszerinti apa akkor kaphatja ezt a gyermekgondozási díjat, ha az anya meghal, vagy egyébként a fenti feltételek hiányában az anya nem kaphatja ezt az ellátást.

A gyermekgondozási díj összege egyéb jövedelem hiányában az alábbiak szerint alakul:
– felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben vagy felsőoktatási szakképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgatónál a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér (2014-ben havi 101 500 forint) 70 százaléka,
– mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevő hallgatónál a jogosultság kezdő napján érvényes garantált bérminimum (2014-ben havi 118 ezer forint) 70 százaléka.

3.) Ikergyermekekre vonatkozó szabály

Ikergyermekek esetén a gyermekgondozási díj további egy évig jár (azaz maximum a gyermekek 3 éves koráig). Ez a szabály azonban csak 2013. december 31-ét követően született gyermekek esetében alkalmazható. Ha például az ikrek 2014. január 1.00 óra 05. és 08. perckor születnek, akkor már a hosszabb idejű gyermekgondozási díj jár utánuk.

4.) Új szabály, hogy nem jár a gyermekgondozási díj az első igénybevétel első napjától számított 60 napig, ha
– а gyermekgondozási díjга való jogosultság első igénybevétele а gyermek egy éves kora után kezdődik, és
– а jogosult báгmilyen jogviszonyban díjazásban - ide nem értve а szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és а nevelőszülői díjazását – ellenében munkát végez vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet személyesen folytat.

Nem kell azonban ezt a 60 napos „várakozást” alkalmazni, ha az igénylő а gyermekre tekintettel terhességi-gyermekágyi segélyt vett igénybe, vagy а gyermekgondozási díjban részesülő meghal.

5.) Gyermekgondozási díj melletti munkavégzés

A gyermek egyéves kora előtt nem lehet dolgozni. Ez esetben csak szerzői jog védelme alatt álló alkotásért, illetve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenységért járó díjazás az, amelyek mellett a gyermekgondozási díjat is folyósítják.

2014. január 1-jétől a gyermek egyéves kora után a szülő, aki gyermekgondozási díjat kap, az ellátás további folyósítása mellett dolgozhat. A szülő munkavégzésének nincs időkorlátja, azaz akár napi 12 óra is lehet.

Akkor is jár a gyermekgondozási díj, ha az anya a munkavégzés miatt az egy évesnél idősebb gyermekét bölcsödébe, illetve családi napközibe helyezi el, vagy házi gyermekfelügyelő gondoskodik a gyermekről. 

Fontos tudni, hogy az egyéni-, illetve a társas vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után köteles nyugdíjjárulékot és egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot fizetni arra az időtartamra is, amíg a gyermekgondozási segély, az ápolási díj folyósításának tartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja. Ezzel szemben a novemberben megjelent Tbj. módosítás nem szól a gyermekgondozási díj melletti munkavégzésről. Ez azt eredményezi, hogy a gyed melletti munkavégzéskor csak a tényleges jövedelem után kell megfizetni a járulékokat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (8) , melyek közül a legfrissebbek:
Vikóca

T. Adózóna!
Érdeklődni szeretnék, hogy 2013 novemberében töltötte be az egy évet, most várom a kistestvért. A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy a gyed megtartása mellett van-e lehetőségem táppénzre menni a jelenlegi terhességemből kifolyólag? Válaszukat köszönöm.

tiliaargentea

Tisztelt Adózóna,
érdeklődni szeretnék, hogy legkisebb (harmadik) gyermekem után, aki 2014 január 15-én lesz egyéves, jogosult vagyok-e az új törvény értelmében a gyed extrára, ha korábban gyedben nem részesültem? A TGyÁS lejárta után ugyanis vissza kellett mennem dolgozni, azóta férjem van gyesen (mivel neki korábban nem volt munkája, nekem pedig igen, ezt csak így tudtuk megoldani). Azt tudom, hogy amennyiben én igényelnék gyedet a munka mellett, neki le kell mondania a gyesről, de vajon igényelhetek-e egyáltalán (és ha esetleg igen, gondolom, csak 2014 január 16-tól)? Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

eva830801

Tisztelt Adózóna!!
Olyan kérdésem lenne a GYED EXTRA-ával kapcsolatban, hogy én jelenleg a 10 hónapos lányommal vagyok itthon és rá kapom a GYEDet!A nagyobbik lányom április 24én tölti a 3. évet! Akkor én elvileg kérhetném a GYESt a nagyobbik lányom 3 éves koráig vagy nem!! Vagyis csak tényleg azokra vonatkozik a plussz GYED vagy GYES akinek 2014 után születik meg a 2. babája??
A másik kérdésem az lenne, hogy ha a pici 1 éves kora után elmegyek dolgozni, akkor ki kell kérjem a papírjaimat az előző munkahelytől ahonnan elmentem szülni?? Viszont az előző munkahelyem közben jogutód nélkül megszünt és elvileg járna nekem végkielégítés így attól elesek, hogyha a GYED mellett elmegyek dolgozni máshova???
És ha már itt vagyok ez független az előző kérdésemtől ha én gyeden, gyesen vagyok itthon és megszünik a munkahelyem elvileg a gyes után (vagyis a gyermek 3 éves korától) kell a munkahelynek kifizetni a szabadságokat és a végkielégítést????
Köszönöm válaszát!!!

Dejure8616

Tisztelt Adózóna!

A Gyed Extrával kapcsolatosan szeretném kérdezni: A feleségem a kicsi születése előtt főállása mellett volt egyéni vállalkozó. A kicsi már elmúlt egy éves, a feleségemet nem bocsátották el, a munkahelye nem szűnt meg. A vállalkozást szeretnénk újra indítani, de továbbra is csak a főállás mellett, erre mennyiben van mód a mostani szabályozás mellett.

Tisztelettel:
Somogyi Zoltán

radics.zsuzsanna

Tisztelt Kérdezö!
A cikkbe is bekerült, hogy a felsőoktatásban tanuló édesanyának akkor jár az új típusú gyed, ha egyébként gyedre nem jogosult, azaz az 1997. évi LXXXIII. törvény 42/A. § alapján gyermekgondozási díjra nem jogosult. A leírtak szerint Ön jogosult a 4 órás munkavégzés alapján gyedre, így a gyedet ez alapján a jogviszony alapján fogják megállapítani.

kf2

érdeklődnék, hogy amennyiben van gyed-re jogosító jövedelmem (4 órás munkaviszonyban dolgozom) és mesterképzésben is részt veszek akkor melyik az irányadó gyed alap rám nézve? a kedvezőbb jár ebben az esetben, mert nekem akkor a mesterképzésben részt vevőket illető garantál bérminimum lenne a jobb.. köszönöm válaszukat

radics.zsuzsanna

Ha a gyed mellett vallalkozást folytató személy ingyen dolgozik, azaz nem vesz fel jövedelmet, akkor nem kell járulékot fizetnie. Ezzel szemben, aki gyes mellett folytatja a vállalkozói tevékenységet, annak minden esetben legalább a minimálér után meg kell fizetnie a nyugdíjjárulékot, a minimálbér másfélszerese után az egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékot...(Minimálbér 2014-ben havi 101.500.forint, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig a garantált bérminimum, azaz havi 118.000. forint - középfokú végzettségnek minősül a szakmunkás-iskola is-.)

Barabásné Zita

"Ezzel szemben a novemberben megjelent Tbj. módosítás nem szól a gyermekgondozási díj melletti munkavégzésről. Ez azt eredményezi, hogy a gyed melletti munkavégzéskor csak a tényleges jövedelem után kell megfizetni a járulékokat."
Ezt a mondatot pontosan hogy értitek? Ha GYED mellett INGYEN személyesen közreműködik, vagy GYED mellett EV. tevékenységet folytat vállalkozói kivét nélkül, akkor nem kell járulékot fizetnie?
Köszönöm a választ!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink