hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kedvezményszabály csednél, gyednél: ellátás emelt bér alapján. Példákkal

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Kétrészes cikkünk első részében bemutattuk a kedvezményszabály jogosultsági feltételeit, milyen jellemző esetekben jár vagy nem jár, mire kell figyelni, ha előre tervezünk. A második részben arról lesz szó, mit kell ahhoz tennünk (vagyis mennyit kell dolgoznunk ahhoz), ha időközben emelték a bérünket a távollét alatt, és szeretnénk, ha az ellátásunkat ebből számolnák.

Emlékeztetőképpen idézzük fel a kedvezményszabályt a csecsemőgondozási díj esetében:

1997. évi LXXXIII. törvény [Ebtv.] 42. §

(4a) Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozást segítő ellátás igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a (2)–(4) bekezdés alapján számított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az ellátást megállapítani.
(4b) A (4a) bekezdés csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított ellátás alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

Cikkünk első részét itt olvashatja el!

Cikkünk első részében megállapítottuk, hogy amennyiben „időben” megérkezik a testvér és a jogviszonyunk nem változott, akkor legalább az előző gyermekre kapott csed naptári napi alapját megkapjuk. Gyakori kérdés, hogy mit kell tenni ahhoz, hogy a jogosult az új, emelt bérből kaphassa ez ellátását, tehát többet, magasabbat, mint az előző gyermekre.

Első körben meg kell néznünk, hogyan számoljuk a csecsemőgondozási díjat [Ebtv. 48. § (1) és (2) és 42. § (3) és (4)]:

Ha az igénylő a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik a jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában 180 naptári napi jövedelemmel, akkor csecsemőgondozási díj naptári napi alapját ezen 180 napi jövedelem figyelembevételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén, a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. A 180 napi jövedelem keresésekor legfeljebb az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben példákon keresztül mutatjuk be a szabályokat és a számítás menetét!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink