hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos kérdések egyéni vállalkozó nyugdíjba menetelénél

  • adozona.hu

Katás egyéni vállalkozó idén októberben szeretne nyugdíjba menni nők 40 év szolgálati idejű kedvezményes nyugdíjára lesz akkor jogosult. Nyugdíjazásához/nyugdíj igényléséhez szükség van-e egyéni vállalkozásának szüneteltetésére? Nyugdíj melletti munkavégzésére vonatkozik-e majd kereseti korlát? Ha igen, katás egyéni vállalkozó esetében a kereseti korlátjának alapja hogyan számítható ki? A bevétel 60 százaléka alapján? Olvasónk kérdéseire Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.

Az öregségi nyugdíj megállapítása érdekében nem kell szüneteltetni vagy megszüntetni az egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonyt, mert a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény végrehajtására kiadott 168/1997. (X.6.) kormányrendelet 9/A §-a arról rendelkezik, hogy az öregségi nyugellátás megállapítása során az egyéni, illetve társas vállalkozói jogviszonyban álló személy esetén a biztosítási jogviszony megszűnésének napjaként azt a napot megelőző naptári napot kell tekinteni, amikortól az öregségi nyugdíjat megállapítják.

Gyakorlatilag ezen jogviszonyok esetében arról van szó, hogy az érintett vállalkozások a nyugellátás megállapítása napjától, automatikusan főfoglalkozású vállalkozói jogviszonyból kiegészítő tevékenységű vállalkozóvá válnak, mely alapján az érintett személyek már nem biztosítottak.

Meg kell jegyezni továbbá, hogy a nyugellátás megállapításának akadálya a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)–b) és e)–g) pontja alá tartozó jogviszonyok fennállása, ugyanakkor a főállású kisadózói jogviszony a Tbj. 5. § (1) bekezdés j) pontja alá tartozó jogviszony, tehát a főállású kisadózói jogviszony megszüntetése ezen oknál fogva sem indokolt.

A nők kedvezményes nyugdíjazásában részesülő személyekre alkalmazni kell a nyugdíj melletti keresőtevékenység miatti úgynevezett keresetkorlátot, azaz amennyiben a nyugellátás folyósítása melletti Tbj. 5. §-a szerinti keresőtevékenységéből származó nyugdíjjárulék alapot képező jövedelme eléri a minimálbér tizennyolcszorosát – 2017. évben a 2 295 000 forintot –, a nyugellátás folyósítása a keresetkorlát elérését következő hónap első napjától az adott év végéig szünetel.

A nyugdíjas kisadózó vállalkozó nem főállású kisadózó, e jogviszonya alapján nem minősül a Tbj. szerinti biztosítottnak, ezért az e tevékenységéből származó jövedelmei a keresetkorlát vizsgálatánál nem relevánsak, továbbá társadalombiztosítási ellátásra sem szerez jogosultságot e jogviszonya alapján.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink