adozona.hu
Ennyit ér a nyugdíjban, ha katás, vagy a minimálbérnél kevesebbért dolgozik
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Katas_A_minimalbernel_kevesebbert_dolgozik__RH9JSF
Ennyit ér a nyugdíjban, ha katás, vagy a minimálbérnél kevesebbért dolgozik
A köztudatban gyakran okoz félreértést, hogy a minimálbérnél alacsonyabb összegű nyugdíjjárulék-köteles keresetet hogyan kell beszámítani a szolgálati időbe. A kavarodást részben az okozza, hogy a nyugdíjtörvény szerint ez attól függ, hogy a beszámítást a nyugdíj-jogosultságnál, vagy - arányosan - a nyugdíj összegénél kell figyelembe venni.
Az arányos szolgálati idő fogalmát az 1998. január 1-jétől hatályos a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 39. §-a vezette be, melynek rendelkezéseit az 1996. december 31-ét követően fennállt, külön meghatározott, biztosítási jogviszonyok esetében kell alkalmazni.
Ennek megfelelően a Tny. 39. § (1) bekezdése arról rendelkezik, hogy ha a biztosítottnak a Tbj. 5. §-a (1) bekezdésének a)-b), g) pontja és a (2) bekezdése szerinti biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonya keretében – ide nem értve a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény értelmében, teljes munkaidőben, illetőleg az adott munkakörre irányadó, jogszabályban meghatározott munkaidőben foglalkoztatottakat – elért, nyugdíjjárulék-alapot képező keresete, jövedelme a külön jogszabályban meghatározott minimálbérnél kevesebb, akkor a 20. § alkalmazása során a biztosítási időnek csak az arányos időtartama vehető szolgálati időként figyelembe.
Ebben az esetben a szolgálati idő és a biztosítási idő aránya azonos a nyugdíjjárulék alapját képező kereset, jövedelem és a mindenkor érvényes minimálbér arányával. A fent említett szakasz második bekezdése pedig meghatározza, hogy az (1) bekezdés rendelkezéseit a főállású kisadózó biztosítási idejének szolgálati időként történő figyelembevétele során is alkalmazni kell.
Mint az a fentiekből is kitűnik, a nyugellátás megállapítása szempontjából elkülönül a nyugdíjjogosultsághoz – Tny. 18. § (2) bekezdés b) pontja szerinti öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor megállapítható saját jogú nyugdíj, valamint a 18. § (2a) pontja szerinti nők kedvezményes saját jogú nyugdíja – figyelembe vehető szolgálati idő, valamint a nyugellátás összegének – Tny. 20. § szerinti mérték megállapításakor – figyelembe vehető szolgálati idő tartama.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja: mit eredményez a kétféle számítási mód!
Hozzászólások (4)
Világos! A példa alapján: 2012.12.31-ig 38 év, 2013-ban és 2014-ben részmunkaidős napi négy órában, de akkor is eléri a nyugdíj-jogosultsághoz szükséges 40 évet, mivel 2013-14-ben végig volt biztosítási jogviszonya. Viszont a nyugdíja kevesebb lesz, gyakorlatilag az utolsó két év feleannyit ér a %-nál, mintha 8 órában dolgozott volna.
Valóban. Elővettem a kínai-magyar szótárt, lefordítottam a cikk idevágó részét és tényleg! Elnézést kérek.
Tisztelt MaZsola! Ha figyelmesen elolvasta a cikket, észrevehette volna, hogy abban az szerepel: a szolgálati időben a havi 50 ezer forint átalányadót fizető katásoknál is egy évet ér minden év, de a nyugdíj összegének kiszámításánál kevesebbet. Kérjük, nézzen utána a cikkben is hivatkozott jogszabályoknak és korrigálja saját tévedését.
Üdvözlettel az Adózóna csapata.
A kisadózók szolgálati ideje teljes sebességgel telik! Most már sokadszor kell a kérdésben korrigálni a megtévedt szerzőket.