hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jön az amerikai nyugdíj. Hatályba lép a magyar-amerikai egyezmény

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő
1

Szeptember 1-jén lép hatályba a magyar-amerikai szociális-biztonsági egyezmény, amelyet például a nyugdíj megállapításakor is alkalmazni kell. Ismertetjük ennek szabályait.

Már több mint másfél éve, 2015. április 7-én, a 2015. évi XXIX. törvénnyel kihirdetésre került a magyar-amerikai szociális biztonsági egyezmény, azonban annak hatálybalépéséhez szükséges volt, hogy mindkét szerződő állam kormánya írásban értesítse egymást arról, hogy az egyezmény hatálybalépéséhez szükséges belső törvényi és alkotmányossági követelményeknek eleget tettek. Az említett törvény rendelkezései szerint az egyezmény az utolsó értesítés napját követő második hónap első napján lép hatályba.

A külgazdasági és külügyminiszter 2016. augusztus 12-én kiadott 29/2016. számú közleménye szerint az egyezmény hatálybalépéséhez szükséges belső jogi eljárások befejezéséről szóló utolsó értesítés napja 2016. július 25-e, ezért a magyar-amerikai szociális biztonsági egyezmény 2016. szeptember 1-jétől lép hatályba.

2016. szeptember 1-jétől tehát nincs akadálya a nyugellátásoknak a két állam biztosításában töltött időszakoknak a figyelembevételével történő megállapítására, folyósítására.

Kikre terjed ki az egyezmény?

Az egyezmény személyi hatálya azon személyekre terjed ki, akik Magyarországon, vagy az Egyesült Államokban, vagy mindkét országban valaha biztosításra kötelező jogviszonyban álltak, állnak, továbbá más olyan személyekre, akik jogaikat az előzőekben említett személyektől származtatják.

Fontos megemlíteni, hogy a személyi hatály nem az állampolgárságra, hanem a biztosítási jogviszonynak a két állam jogszabályai alá történő tartozására tekintettel terjed ki az érintett személyekre.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen ellátásokra vonatkozik az egyezmény, hogyan kell összeszámítani a biztosítási időket!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
berklac

Aztán, mi van az ukránokkal ?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink