adozona.hu
Jogellenes kirúgás: ezt kell tudni a megítélt juttatás tb-terheiről
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Jogellenesen_megszuno_munkaviszony__a_megit_C7JPTG
Jogellenes kirúgás: ezt kell tudni a megítélt juttatás tb-terheiről
A (volt) munkáltatóval szemben munkaügyi pert nyerni mindenképpen elégtétel a „kirúgott” dolgozó számára, és akkor még nem is szóltunk az így megítélt elmaradt munkabérről vagy kártérítésről. Hogy a társadalombiztosítási ellátások és kötelezettségek szempontjából mit jelent a megítélt díjazás, az elsősorban attól függ, hogy egészen pontosan milyen címen tartotta azt jogosnak a bíróság, illetve mikor történt a munkaviszony jogellenes megszüntetése.
A régi, 2012. június 30-áig hatályos munka törvénykönyve (1992. évi XXII. törvény) 100. paragrafusa értelmében a munkaviszony jogellenes megszüntetése esetén a bíróság a megszüntetett munkaviszony vonatkozásában kétféle döntést hozhatott:
– a munkavállalót kérelmére visszahelyezte az eredeti munkakörébe, vagy
– ha a visszahelyezést a munkavállaló nem kérte, illetve a munkáltató kérte annak mellőzését, akkor a munkaviszony megszüntetésének jogellenességét kimondó határozat jogerőre emelkedése napján szűnt meg a dolgozó munkaviszonya.
Az első esetben a jogviszony tehát helyreállt, ami azt jelenti, hogy a munkavállaló biztosítása folyamatosnak tekinthető, és visszamenőlegesen megilleti őt az elmaradt munkabére, ami után az általános szabályok szerint kell (vagy kellett) megfizetni a közterheket. A második esetben az ítélet jogerőre emelkedésével szűnt meg a jogviszony, tehát a dolgozó biztosítása kétséget kizáróan fennállt a jogerőre emelkedés napjáig.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, mit kell tudni ezen esetekben a járulékfizetési kötelezettségről, és a hozzá kapcsolódó tb-ellátásról.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)