hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jócskán nőtt az önkéntes nyugdíjpénztárak vagyona

  • MTI

Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségéhez (ÖPOSZ) tartozó nyugdíjpénztárak összesített vagyona tavaly 10,5 százalékkal 1288 milliárd forintra nőtt, a kasszák közel 7 százalékos bruttó hozamot és 5 százalékos reálhozamot értek el – mondta Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

A pénztárszövetséghez tartozó önsegélyező és egészségpénztárak vagyona 52,1 milliárd forint volt tavaly és 39,5 milliárd forintot költöttek szolgáltatásokra.
Kravalik Gábor kifejtette: a pénztártagok elégedettek a kasszákkal, ennek tudható be, hogy az önkéntes nyugdíjpénztáraknál az egyéni befizetések összege 2017-ben meghaladta a 90 milliárd forintot, ami éves szinten 25 százalékos emelkedés, az önsegélyező és egészségpénztárak tagjainak egyéni befizetései 23,2 milliárd forintot tettek ki 2017-ben, ami 44 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi összeget.

Elmondta: az önkéntes nyugdíjpénztáraknak tavaly 1 millió 54 ezer tagjuk volt, az önsegélyező és egészségpénztárak taglétszáma 853 ezret ért el, a tagok száma mindkét pénztártípus esetében stagnált.

Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál az egy tagra eső átlagvagyon 1,22 millió forint volt.

Az egészségpénztárak esetében a tagok az elmúlt év során 7,3 millió alkalommal fizettek egészségszámlájukról a különböző szolgáltatásokért, esetenként átlagosan több mint 5300 forintot.

Jelezte: a tavalyi összesített adatokból viszont az is látható, hogy a munkáltatói befizetések mindkét pénztártípusnál csökkentek. Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál éves szinten mintegy 5 százalékkal, az önsegélyező és egészségpénztáraknál pedig közel 40 százalékkal - tette hozzá az elnök.

A pénztárszövetség szakértői szerint a munkáltatói hozzájárulások visszaesése alapvetően azzal magyarázható, hogy 2017-ben a korábbinál magasabb adókulcs volt érvényben a béren kívüli juttatásként adható cafeteria-elemre.

A 2018. évi adóváltozás, miszerint a pénztári tagsághoz adható hozzájárulás adóterhelése közel 3 százalékponttal 41 százalék alá csökkent, javíthat a munkáltatók hozzáállásán - mondta az ÖPOSZ elnöke.

Kravalik Gábor megjegyezte: az ÖPOSZ szerint még sokan gondolják úgy, hogy a munkáltatójuk segítségével tudják megkezdeni a takarékoskodást. Emellett a pénztárszövetség abban bízik, hogy a nettó fizetések emelkedése miatt még többen választják az öngondoskodást a pénztári megoldások segítségével – fűzte hozzá.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink