hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Járulék visszatérítése az elévülési időn túl

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Ha a munkáltató a munkavállaltól több egyéni járulékot vont le, illetve fizetett meg, mint amennyit a jogszabály előír, akkor az elévülési időn belül lehetőség van ennek korrigálására. Mi történik azonban, ha az érintett az elévülési időn túl észleli a jogszerűtlen járuléklevonást? Cikkünk ezt a kérdést járja körbe.

Amennyiben a foglalkoztató a biztosítottat terhelőnél magasabb összegű egyéni járulékot vont le, illetve fizetett meg, akkor – az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) szerinti elévülési időn belül – mód van (ahogy korábban is volt) ennek rendezésére. Az erre vonatkozó előírásokat az új Tbj. (a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII.) törvény 82. szakaszában találhatjuk.

A probléma akkor kezdődik, ha a jogszerűtlen járuléklevonással, fizetéssel elévülési időn túl szembesül az érintett személy. Erre többnyire a nyugdíj-megállapításra, vagy adategyeztetésre irányuló eljárás során kerül sor. Ebben az esetben ugyanis már nincs mit tenni, a befizetett járulék „elveszett”, hiszen nem kérhető vissza, illetve nem jár ellenében semmilyen nyugdíj-biztosítási szolgáltatás: szolgálati idő és/vagy nyugdíj alapjául szolgáló jövedelem.

Az új Tbj. 78. szakasza ezt az ellentmondást (is) igyekszik orvosolni, és meghatározott esetben lehetővé teszi a „feleslegesen” fizetett járulék elévülési időn túli visszafizetését, illetve szolgálati idő szerzésére történő „felhasználását”.

Az említett jogszabályi hely (1) bekezdése értelmében az Art.-ben meghatározott elévülési idő figyelmen kívül hagyására a nyugdíj-megállapító szervek hatáskörébe tartozó ügyekben akkor van lehetőség, ha a természetes személy a Tbj. 6. § vagy a régi Tbj. (a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény) 5. §-a szerinti biztosításának nem kellett volna fennállnia, és ő vagy foglalkoztatója eleget tett társadalombiztosítási kötelezettségének, és járulékfizetés történt.
 
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja milyen feltételek esetén lehetséges a járulék visszaigénylése, illetve annak szolgálati időként történő elismerése!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink