hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Járulékfizetési kérdések egyéni vállalkozás szüneteltetésekor

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Szünetel az egyéni vállalkozó biztosítása az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelésének ideje alatt, tehát ezen időszakban az egyéni vállalkozó nem biztosított, havi minimum járulék- és adófizetés nem terheli. Ellenben, ha más jogviszonyban sem áll fenn a biztosítása, és nem illeti meg az egészségügyi szolgáltatás, akkor egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett. De mi történik abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó elmulasztja bejelenteni a szüneteltetés végét, és a szünetelés alatt munkát végez?

Mivel az egyéni vállalkozó a tevékenysége szüneteltetése alatt gazdasági tevékenységet nem folytathat, számlát nem bocsáthat ki, így a kérdésben említett bevétel nem egyéni vállalkozóként, hanem önálló tevékenységet folytató magánszemélyként szerzett bevétel lesz.

Ebből következően az említett jogviszony a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 6. paragrafus (1) bekezdésének f) pontja szerinti munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonynak (ezen belül egyéni vállalkozónak nem minősülő természetes személlyel létesített vállalkozási jogviszonynak) tekintendő, amely esetében a biztosítási és járulékfizetési kötelezettséget a kifizetőnek kell elbírálnia, illetve bevallania az esetleges társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót. (Mindezt a megrendelő elkerülheti, ha az EVNY nyilvántartásban előzetesen meggyőződik arról, hogy működő egyéni vállalkozásról van-e szó.)

Az érintett személynek ugyanakkor e bevétele kapcsán sem egyéni vállalkozóként, sem magánszemélyként nincs további társadalombiztosítással összefüggő kötelezettsége.

(Ha a számlát nem kifizető számára bocsátotta ki, akkor viszont a szociális hozzájárulási adó az érintettet magánszemélyként és nem egyéni vállalkozóként terheli.)

Persze – és ez a gyakoribb eset – a szüneteltetés tartama alatt abban az esetben is keletkezhet vállalkozói bevétel, ha a vállalkozó tevékenységet nem folytat, hanem a korábbi munkájának az ellenértéke folyik be a szünetelési időszakban.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, rámutatva egy szeptember 1-jétől hatályos kiegészítésre is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink