adozona.hu
Brexit: járulék- és szochofizetési szabályok az új Tbj.-ben
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Jarulek_es_szochofizetes_a_Brexit_kapcsan_AUW9GB
Brexit: járulék- és szochofizetési szabályok az új Tbj.-ben
2020. január 31-én az Egyesült Királyság távozott az Európai Unióból. A 2020. július 1-jén hatályba lépő új Tbj. külön rendelkezik az Egyesült Királyság európai uniós tagságának megszűnése kapcsán arról, hogy ki minősül saját jogú nyugdíjasnak, továbbá miként alakul a kiküldetés, valamint az egészségügyiszolgáltatásijárulék-fizetéshez kapcsolódó lakóhely, tartózkodási hely szabálya. Írásunkban ezeket a szabályokat ismertetjük.
A 2019. évi CXXII. törvény (új Tbj.) szerint saját jogú nyugdíjas az a természetes személy, aki
– a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.), illetve nemzetközi egyezmény alkalmazásával meghatározott saját jogú nyugellátásban részesül, továbbá
– a szociális biztonságról szóló egyezménnyel érintett állam által megállapított öregségi nyugellátásban részesül,
– a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban), egyházi jogi személytől nyugdíjban vagy öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül, vagy
– a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek, illetve az EGT-állam jogszabályai alkalmazásával saját jogú öregségi nyugdíjban részesül.
A HVG 2020-as Tb-különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a témában. |
Az új Tbj. rögzíti, hogy az Egyesült Királyság európai uniós tagságának megszűnése kapcsán 2020. december 31-éig saját jogú nyugdíjasnak minősül az a természetes személy is, aki az Egyesült Királyság jogszabályainak alkalmazásával saját jogú öregségi nyugdíjban részesül.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a kiküldetésre, annak meghosszabbítására, valamint az egészségügyiszolgáltatásijárulék-fizetésre vonatkozó előírásokat!
Hozzászólások (1)
Várható, hogy az Egyesült Királysággal szociális biztonsági egyezményt kötnek az egyes tagországok, így Magyarország is. Ez attól függ, hogy nyárig hogyan haladnak a tárgyalások és a BREXIT formai kilépését mikor követi tartalmi változás. A jelenlegi tervek szerint ez 2020.12.31, de véleményem szerint ez túl ambiciózus. A szabad kereskedelmi egyezmény okán legalább 2-3 évre lesz szükség, ezalatt megköthető több más egyezmény is.