adozona.hu
Ilyen áron lehet cégvezető a kismama
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Ilyen_aron_lehet_cegvezeto_a_kismama_SF1R7M
Ilyen áron lehet cégvezető a kismama
Elláthat-e társaságvezetési teendőket szülés után a nő, anélkül, hogy le kellene mondania a terhességi-gyermekágyi segélyről vagy a gyed-ről? Mit jelent a személyes közreműködés a gyakorlatban? Olvasói kérdésre Radics Zsuzsanna, az Adózóna szakértője válaszolt.
Adott egy egyszemélyes kft., amelynek van egy ügyvezetője, aki tag is a cégben (tulajdonos=ügyvezető=vezető tisztségviselő=munkáltatói jog gyakorlója is). A tag hölgy, és főállású társas vállalkozóként (jogviszony kódja 1451-es kód) biztosított a cégében. A cégében 10 fő bejelentett alkalmazott is van. Hamarosan (2014. január) szülni fog az ügyvezető (tag), ezért érdeklődni szeretnénk, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlása (az alkalmazottai felett) tekintetében megvalósul a személyes közreműködés? – írta le a szituációt kérdezőnk, majd így folytatta: azaz nem igényelhet tgyást, gyedet és majd gyest, mert ő gyakorolja a munkáltatói jogokat, s ezzel megvalósul a személyes közreműködés, s így ugyanúgy a jogviszonya alapján a társas vállalkozókra vonatkozó járulékokat, adókat kell fizetnie? Maga a cég bevételszerző tevékenységében (ingatlanközvetítés) nem fog részt venni, hanem azt az alkalmazottak végzik el. Ő csak szerződést ír alá, ellátja szabadságengedélyezést, kiléptetést, beléptetést stb. De a cég bevételszerző tevékenységében effektív nem vesz részt, csak a a további működés fenntartása érdekében látja el a dolgozók feletti munkáltatói joggyakorlást. Átutalja az adókat is, elfogadja az éves mérleget is stb. De maga a cég főtevékenységében nem vesz rész, mert nevelni fogja a gyermekét.
Tény, hogy a gazdasági társaságokról szóló törvény a közkereseti társaságnál határozza meg, hogy mi nem minősül személyes közreműködésnek – kezdte válaszát szakértőnk. A korlátolt felelősségű társaságnál a törvény nem tartalmazza, hogy mi az a társaság számára végzett tevékenység, ami nem minősül személyes tevékenységnek.
Az Ön által leírtak azonban, nem egyszerű aláírási jog gyakorlásáról szólnak, hanem további olyan feladatok ellátásáról is, amelyekben többek között döntéshozatalra is sor kerül például ellátja kiléptetést, beléptetést, egyéb munkáltatói jogokat gyakorol (aminek keretében mérlegel, dönt), átutalja az adókat, elfogadja a mérleget (ezt egy előzetes tájékozódás előzi meg) stb. Azaz a leírtak alapján nem mondhatom, hogy személyes közreműködés nem valósul meg. Kérdésében jól festette le tehát a helyzetet, személyes közreműködés esetén a kismama nem jogosult terhességi-gyermekágyi segélyre és más anyasági ellátásra, ezzel szemben fizetnie kell a szokásos vállalkozói járulékokat.
Szeretném felhívni a figyelmét a T/13049 számon benyújtott (végszavazás előtt álló) törvényjavaslatra, amely a gyed és a gyes melletti munkavégzésről szól. A törvényjavaslat elfogadása esetén a gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül is lehet majd dolgozni gyed, illetve gyes ellátása mellett.
Hozzászólások (0)