adozona.hu
A nap kérdése: mikor számoljuk a táppénzt a minimálbér után társas vállalkozó esetében?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Igy_szamoljuk_a_tappenzt_tarsas_vallalkozo__JOULPR
A nap kérdése: mikor számoljuk a táppénzt a minimálbér után társas vállalkozó esetében?
Egy kft. ügyvezetője 2022. január 1-je óta főállású társas vállalkozó, előtte 36 órás munkaviszonnyal rendelkezett. Február közepe óta táppénzen van, és ezt a minimálbér alapulvételével számolják. Jogos ez így? – kérdezte olvasónk, dr. Radics Zsuzsanna jogász, társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: egy kft. ügyvezetője vagyok, 2000. december 4-étől 2021. december 31-éig 36 órás munkaviszony mellett, majd 2021. december 31-én megszűnt a munkaviszonyom, így 2022. január 1-jétől főállású társas vállalkozó lettem. Korábban a társas vállalkozásomban nem volt jövedelmem. 2022-ben január hónapra 350 ezer forint, február hónapra arányosan 175 ezer forint tagi jövedelem után vallottam be és fizettem meg a járulékokat és az szja-t. 2022. február 14-én baleset ért, február 15-étől táppénzen vagyok. A táppénzt a minimálbér alapján kapom, az indoka pedig az, hogy társas vállalkozóként a számítási időszakban nem volt jövedelmem. Én úgy értelmezem, hogy a jogosultság kezdő napját megelőzően – Tbj. 6. §-a szerinti – 180 nap folyamatos biztosítási idővel rendelkezem, így a táppénz alapját az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért – legalább 30 napnyi – tényleges jövedelmem figyelembevételével kell megállapítani. Kérem szíveskedjenek választ adni arra, jogos-e, hogy csak a minimálbér alapján számfejtik a táppénzt részemre!
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 48. § (1)–(3) bekezdései alapján, ha a biztosítási idő a táppénzre való jogosultság kezdő napját megelőzően a 48/A § (1) bekezdése szerint folyamatos, a táppénz alapját a táppénzre jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 – ennek hiányában 120 – naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani.
Táppénz témájában további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat. |
A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. Ha a biztosított a fenti időszakban nem rendelkezik 120 naptári napi jövedelemmel, de a táppénzre való jogosultság első napját megelőzően van legalább 180 napnyi – a 48/A § (2) bekezdése szerinti – folyamatos biztosítási jogviszonya, a táppénz naptári napi alapját a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelme alapján kell megállapítani. Szerződés szerinti havi jövedelem: társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes kötelező legkisebb munkabér.
Azaz a fenti szabály alapján, ha ön 2022 februárjában lett keresőképtelen, akkor 2021. november 30-ától visszafelé kell „keresni” a 180 – ennek hiányában 120 – naptári napi jövedelmet a társas vállalkozói jogviszonyban. Ebben az időszakban ön nem rendelkezett jövedelemmel, így a szerződés szerinti jövedelem, azaz a minimálbér alapján kerül megállapításra a táppénz.
Hozzászólások (0)