adozona.hu
Így mehetnek nyugdíjba a nők és férfiak Romániában
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Igy_mehetnek_nyugdijba_a_romaniai_nok_es_fe_F5TATQ
Így mehetnek nyugdíjba a nők és férfiak Romániában
Románia társadalombiztosítási rendszerének főbb elemeit ismertetjük cikkünkben. Korábban több európai uniós tagállam esetében is bemutattuk már, hogy milyen járulékfizetési kötelezettségekhez milyen ellátások társulnak.
A társadalombiztosítási ellátásokat elsősorban járulékokból, illetve az állami költségvetésből finanszírozzák Romániában. A járulékfizetés mind a munkaáltatót mind a munkavállalót egyaránt terheli, a munkáltatót azonban nagyobb mértékben.
A munkavállalók bruttó jövedelmük után több mint 10 százalék nyugdíjjárulékot fizetnek. Az érdekesség az, hogy Romániában ez a befizetés – hasonlóan, mint korábban Magyarországon volt – két pillérbe folyik be. Minden évben 0,5 százalékkal nő a második pillérbe történő befizetés, így 2016-ig eléri majd a 6 százalékot.
Milyen társadalombiztosítási ellátásokat lehet Romániában igénybe venni?
– egészségügyi ellátásokat,
– táppénzt,
– munkahelyi balesetek és foglalkozási megbetegedések esetére vonatkozó ellátásokat;
– öregségi nyugdíja;
– rokkantsági nyugdíjat;
– túlélő hozzátartozói ellátásokat;
– munkanélküliség esetére vonatkozó ellátásokat.
Öregségi nyugellátás:
A román nyugdíjrendszer 3 pillérből áll. Az 1. pillér az állami nyugdíj, a 2. pillér a kötelező magánnyugdíj, a 3. pillér pedig az önkéntes magánnyugdíj.
Az első pillér esetében az öregségi nyugdíj összegét a járulékfizetés időtartama és a jövedelemszint határozza meg. A nyugellátáshoz szükséges minimális biztosítási idő 12 év 8 hónap, amely 2014-től 15 évre emelkedik. Az állami öregségi nyugdíj kiszámítása és folyósítása egy pontrendszeren alapul, azaz a fentiek szerinti nyugdíj értékét a nyugdíjpontok értéke alakítja ki.
2013. január 1-jétől a nyugdíjpontok értékét évente kiigazítják. A kiigazítás mértéke az inflációs ráta 100 százaléka, az előző évi bruttó átlagbérben bekövetkezett reálnövekedés 50 százalékával megnövelve.
A második pillérből folyósított nyugellátást a nyugdíjpénztárban az egyéni számlán felhalmozott megtakarítás alapozza meg.
Nyugdíjkorhatár:
Nők esetében a nyugdíjkorhatár 2014-től 60 év lesz, a férfiaknál pedig 2014-től 65 évre nő.
Egészségügyi ellátás:
Egészségügyi ellátás körébe tartoznak:
– megelőző orvosi kezelés
– általános orvosi ellátások
– járóbeteg-ellátások
– szakorvosi ellátás, kórházi ápolás
– gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök
– rehabilitáció, fürdőkúra
– sürgősségi ellátás, szülés,
– betegszállítás
A biztosított maga választhatja meg a háziorvosát. Az úgynevezett általános orvosi ellátásokat a választott háziorvos nyújtja a betegnek. Szakorvosi ellátást – a sürgősséget kivéve – háziorvosi beutaló alapján lehet igénybe venni.
Táppénz:
Keresőképtelenség esetén táppénz jár. 2012-ben a táppénz mértéke a biztosított átlagkeresetének a 75 százaléka volt. Abban az esetben, ha sürgősségi beavatkozásra is sor került, vagy gümőkór, illetve AIDS és más fertőző betegség alapozta meg a táppénzt, akkor az átlagkereset 100 százalékának megfelelő összegű táppénzt folyósítottak, kivéve a karanténba helyezett biztosítottat, akinek szintén 75 százalékos mértékű ellátás járt.
források:
www.ec.europa.eu,
www.euvonal.hu
Hozzászólások (2)
Kedves Olvasónk!
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Üdvözlettel az Adózóna csapata
jOESTET EN CSAK ANNYIT SZERETNEK MEGKERDEZNI HOGY A 63 BAN SZULETETTEK MIKOR MEHETNEK KEDVEZMENYES NYUGDIJBA KOSZONOM