hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így lehet öregségi nyugdíj a rokkantsági és a rehabilitációs ellátásból

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

Mit tehet a rokkantsági vagy a rehabilitációs ellátásban részesülő, ha eléri a nyugdíjkorhatárt? Milyen előírásokat kell betartania annak érdekében, hogy ettől az időponttól öregségi nyugdíjban részesüljön? Összefoglaltuk.

A nyugdíjrendszer 2011. december 31-éig hatályos szabályozása meghatározta, hogy az öregségi és rokkantsági nyugdíjak között nem volt választási lehetőség. Az öregségi és a rokkantsági kockázat egymást kizárta a magyar nyugdíjrendszerben: ez egyben azt is jelentette, hogy ha valaki öregségi nyugdíjban részesült, illetve betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, nem szerezhetett jogosultságot rokkantsági nyugdíjra. Ha pedig a rokkantság az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor is fennállt, akkor a korábban megállapított rokkantsági nyugdíj maradt a „végleges” nyugellátás, azaz a rokkantsági nyugdíjas nem kérhette az öregségi nyugdíjkorhatárának betöltésekor nyugellátásának újraszámítását és öregségi nyugdíj megállapítását. Mivel a rokkantsági nyugellátás is saját jogú nyugellátásnak minősült, ezért arról lemondani sem lehetett.

A fenti szabályozást azon tények alapozták meg, hogy ellentétben a sokakban felmerült megalapozatlan vélekedéssel, mely szerint a rokkantsági nyugdíj egy alacsonyabb színvonalú, csökkentett összegű ellátást biztosított az öregségi nyugdíjhoz viszonyítva, a 2011. december 31-éig hatályos szabályozás szerint a rokkantsági nyugdíj alapját képező átlagkereset meghatározása ugyanazon szabályok alapján történt, mint az öregségi nyugdíjé. A nyugdíjszámítás szabályai szerint képzett átlagkeresetnek a megszerzett szolgálati idő hosszától függő aránya pedig 25 évet elérő szolgálati idő esetén megegyezett az öregségi nyugdíj megállapítási szabályaival.

A rokkantsági nyugdíj tehát az öregségi nyugdíjhoz viszonyítva nem csökkentett mértékű ellátás volt, hanem azonos módon megállapításra kerülő nyugdíj, amely a munkavégző képesség bizonyos mértékű csökkenésére tekintettel már az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt, az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén, legkorábban a megrokkanás időpontjától volt megállapítható.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, hogyan válhat öregségi nyugdíjassá a rokkantsági, illetve a rehabilitációs ellátásban részesülő!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink