hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyógyászati ellátások tb-támogatással: így juthat gyorsabban gyógyfürdői kezelésekhez

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Társadalombiztosítási támogatással is igénybe vehetők gyógyfürdőkezelések, amivel még mindig kevesen vannak tisztában – hívja fel a figyelmet honlapján a Magyar Fürdőszövetség. Ennek apropójaként cikkünkben ismertetjük a tb-támogatással is igénybe vehető gyógyászati ellátásokat.

Magyarországon jelenleg 274 minősített ásványvíz, 270 minősített gyógyvíz található és 98 minősített gyógyfürdő található a szövetség tájékoztatása szerint.

Az orvosi rehabilitáció céljából társadalombiztosítási támogatással igénybe vehető gyógyászati ellátásokat az alábbi három csoportba sorolja az 5/2004. EüM-rendelet:

1. fürdőgyógyászati ellátások;

2. 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás, mint egyéb rehabilitációs célú gyógyászati ellátás;

3. szén-dioxid gyógygázfürdő, mint egyéb természetes gyógytényezőn alapuló gyógyászati ellátás.

Tekintsük ét, hogy mit is tartalmaznak a fenti ellátások!

1. Fürdőgyógyászati ellátások:

Fürdőgyógyászati ellátások a következők:

– gyógyvizes gyógymedence (ideértve a hévízi tófürdőt is),
– gyógyvizes kádfürdő,
– iszappakolás,
– súlyfürdő,
– szénsavas fürdő,
– orvosi gyógymasszázs,
– víz alatti vízsugármasszázs,
– víz alatti csoportos gyógytorna,
– komplex fürdőgyógyászati ellátás*.

* Komplex fürdőgyógyászati ellátás a fenti ellátások és adott fizikoterápiás kezelések közül kiválasztott, összesen 4 kezeléstípusból álló ellátás. Komplex fürdőgyógyászati ellátást társadalombiztosítási támogatással csak olyan gyógyfürdő szolgálhat ki, amely rendelkezik gyógyvizes gyógymedencével, valamint a reumatológus, fizioterápiás, rehabilitációs vagy fizikális medicina és rehabilitációs orvoslás szakvizsgával rendelkező szakorvos által végzett ellátást folyamatosan, de legalább napi hat órában biztosítja. Komplex gyógyászati ellátás keretében igénybe vehető ellátásfajtákat a gyógyfürdő szakorvosa határozza meg.

Fürdőgyógyászati ellátás rendelhető például krónikus reumatológiai, ortopédiai, traumatológiai, neurológiai betegségek és perifériás érbetegségek funkciójavítása céljából.

Megjegyzés: A fenti ellátásokat többek között reumatológus, vagy ortopéd szakorvos (beleértve a gyógyfürdő szakorvosát is), valamint fizikoterápiás szakorvos, fizikális medicina és rehabilitációs orvoslás szakorvosa jogosult rendelni. Traumatológus szakorvos kizárólag traumatológiai indikáció esetén rendelheti el az ellátást.

A fürdőgyógyászati ellátások keretében igénybe vehető kúra – az azt alkotó ellátásfajták számának megfelelően – összesen 15, 30, 45 vagy 60 kezelésből állhat.

2. 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás, mint egyéb rehabilitációs célú gyógyászati ellátás

A második csoportba tartozik a 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás, mint egyéb rehabilitációs célú gyógyászati ellátás. A csoportos gyógyúszást betegségcsoportok szerinti bontásban kell szervezni. A csoportok létszáma 4-15 fő lehet. A 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás 60, illetve 80 kezelésből is állhat.

Megjegyzés: 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszást adott betegségcsoport egyes szakorvosai, illetve a szakorvos javaslata alapján a gyermek háziorvosa jogosult rendelni, továbbá adott betegségek esetén iskolaorvos is jogosult az ellátás elrendelésére.

3. Szén-dioxid gyógygázfürdő, mint egyéb természetes gyógytényezőn alapuló gyógyászati ellátás

A harmadik csoportot alkotja a szén-dioxid gyógygázfürdő, mint egyéb természetes gyógytényezőn alapuló gyógyászati ellátás. A szén-dioxid gyógygázfürdő ellátásnál naponta legfeljebb 1 kezelés végezhető azzal, hogy egy kúra 15 kezelésből áll és 4 hétig tarthat.

Szén-dioxid gyógygázfürdő javasolt a következő betegségeknél: végtagok krónikus obliteratív verőérbetegségei; diabéteszes angioneuropátia; poszttrombotikus szindróma; Buerger-kór, Raynaud-szindróma; progresszív szisztémás szklerózis; renyhén gyógyuló lábszárfekély; oszteopéniás állapotok.

Megjegyzés: társadalombiztosítási támogatással szén-dioxid gyógygázfürdő ellátást kardiológia, vagy érsebészet, orvosi rehabilitáció (mozgásszervi területen), vagy fizikális medicina és rehabilitáció, vagy fizioterápia, vagy ortopédia, vagy traumatológia, vagy ortopédia és traumatológia, továbbá angiológiai vagy diabetológiai szakképesítéssel rendelkező szakorvos rendelhet.

Gyógyászati ellátások rendelése és támogatása

Társadalombiztosítási támogatással csak azoknál a gyógyfürdőknél vehető igénybe az ellátás, amelyek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel „gyógyászati ellátás társadalombiztosítási támogatással történő nyújtására” szerződést kötöttek. Társadalombiztosítási támogatással, naptári évenként, maximum 2 kúra vehető igénybe. Egy kúra keretén belül a gyógyászati ellátások közül legfeljebb 4 különböző fajta ellátás rendelhető, ellátásfajtákként 15 alkalomra. Baleseti vagy műtéti utókezelés esetén a komplex fürdőgyógyászati ellátás maximum akár 20 alkalomra is rendelhető.

Megjegyzés: a kúra igénybevétele során az azt elrendelő orvos, illetve a szolgáltató szakorvosa orvosszakmailag indokolt esetben a kúra összetételét jogosult megváltoztatni, ennek keretében a kezelések számát csökkentheti vagy növelheti.

A gyógyászati ellátásokat vényen írják fel, ezért figyelni kell arra, hogy a vény – hasonlóan a gyógyszer vényéhez – csak adott ideig váltható be. Erre tekintettel a fürdőgyógyászati ellátásokat és a szén-dioxid gyógygázfürdő-ellátást a vény kiállításának napjától számított 30 napon belül meg kell kezdeni. A 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszást, ha egyszerre csak egy vényt állított ki az orvos, a vény kiállításának napjától számított 90 napon belül kell megkezdeni.

A vény a gyógyászati ellátás igénybevételének megkezdésétől számítva

– fürdőgyógyászati ellátások esetén 8 hétig,
– 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszásnál 26 hétig,
– szén-dioxid gyógygázfürdő ellátásnál 4 hétig

érvényes.

Gyógyászati ellátások árai

A társadalombiztostás keretében támogatott gyógyfürdő ára két részből áll. Az árhoz egyrészt az egészségbiztosító ad támogatást, azonban a betegnek is kell önrészt fizetnie.

A gyógyfürdők három csoportba vannak sorolva. Ennek keretében megkülönböztetünk országos, körzeti, illetve helyi minősítésű gyógyfürdőket. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő által nyújtott ártámogatások eltérők a fenti gyógyfürdő-besorolás alapján. A társadalombiztosítási támogatással igénybe vehető gyógyászati ellátásokhoz nyújtott támogatás alapját és mértékét az 5/2004. EüM-rendelet 8. számú melléklete részletesen tartalmazza.

A betegek által fizetendő térítési díj gyógyfürdőnként eltérő lehet, így a gyógyfürdőellátás igénybevétele előtt javasolt az adott fürdő honlapján vagy a fürdőben tájékozódni az egyes kezelések térítési díjairól.

Hogyan lehet gyorsabban tb-támogatott fürdőgyógyászati ellátáshoz jutni?

A jogszabály úgy rendelkezik, hogy háziorvosi beutalóval lehet a területileg illetékes járóbeteg-rendelő szakorvosához, például reumatológushoz vagy ortopéd orvoshoz, illetve gyógyfürdő szakorvosához fordulni. (Hallottam ugyan már arról is, hogy vannak olyan fürdők, amelyeknél beutaló nélkül is felkereshető a gyógyfürdő szakorvosa.)

Ha a beteg például egy reumatikus problémával megkeresi a háziorvosát, akkor a háziorvos háromféleképpen járhat el a kezelés során. Az egyik, hogy maga látja el a beteget, például gyógyszert ír fel a betegség kezelésére. A második eset, hogy a beteget a területi ellátás szerinti szakorvoshoz – például reumatológushoz – beutalja, aki adott várakozási idő (ami sokszor több hónap is lehet) kivárását követően elrendeli az adott ellátást, ami lehet a gyógyszeres kezeléstől a fizioterápiás kezelésen át, egészen a gyógyfürdőbe beutalás is. Az alkalmazandó kezelést a szakorvos dönti el. A harmadik, hogy a háziorvos közvetlenül egy gyógyfürdő szakorvosához ad beutalót, aki a beteget az őt foglalkoztató fürdőbe további kezelésekre utalja.

Utóbbi esetben a beteg gyorsabban juthat tb-támogatott gyógyfürdő-ellátáshoz, hiszen a fürdők reumatológusainál általában nincs olyan hosszú várakozási idő, mint a szakrendelőknél. A fürdő szakorvosa által elrendelt kezelés esetén ráadásul az is biztosított, hogy gyógyfürdő gyógyászati ellátását írja fel az orvos, és nem valamilyen egyéb ellátást – például gyógyszeres kezelést – fog rendelni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink