adozona.hu
Gyermekgondozási ellátások és táppénz együttes folyósítása – példákkal
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Gyermekgondozasi_ellatasok_es_tappenz_egyut_5Q44ON
Gyermekgondozási ellátások és táppénz együttes folyósítása – példákkal
A gyermekgondozási ellátásban részesülő szülők esetén többször felmerül az a kérdés, hogy gyermekeik kapcsán milyen gyermekgondozási ellátások folyósíthatók együtt, és ezen ellátások folyósítása alatt folytatott keresőtevékenységnél jár-e táppénz.
Az áttekintést kezdjük az egyszerűbb esettel. Ha a szülőknek egy gyermekük van, és ezen gyermekre egyidejűleg több gyermekgondozási ellátás is jár, akkor ez esetben az 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) azon szabályát kell alkalmazni, mely szerint aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra (gyes), gyermeknevelési támogatásra (gyet), illetve csecsemőgondozási díjra (csed) vagy örökbefogadói díjra vagy gyermekgondozási díjra (gyed) is jogosult, választása alapján csak az egyik ellátást veheti igénybe.
Kapcsolódó cikkünk: Gyermekesek családtámogatási ellátásai egy csokorban |
Példa: Ha az édesanya egyhónapos gyermeke kapcsán mind csecsemőgondozási díjra, mind gyermekgondozást segítő ellátásra jogosult, akkor el kell döntenie, hogy melyik ellátást igényelje. Elsőre biztos sokan azt mondanák, hogy a csedet vegye igénybe, hiszen az általában jóval magasabb összegű ellátás, mint gyest. Ha azonban az édesanya például egyéni vállalkozóként fodrász, és szeretne mielőbb visszaállni a munkába, hogy ne veszítse el az ügyfeleket, akkor már mindjárt más szempont érvényesül a döntésnél. Amíg a csed folyósítása alatt nem folytathatja egyéni vállalkozói tevékenységét, azaz a gyermek születésétől számított 168 napig nem dolgozhat, addig a gyes alatt ilyen korlát nincs. Egyéni vállalkozóként – a gyes ideje alatt – akár a gyermek születését követő napon is végezheti a tevékenységét. A döntés tehát mindig azon múlik, hogy milyen érdekeket kell figyelembe vennie az ellátásban részesülőnek.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben több példán keresztül is bemutatjuk a különböző korú gyermekekre egyidejűleg járó ellátásokra vonatkozó rendelkezéseket!
Hozzászólások (0)