hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyermekesek családtámogatási ellátásai egy csokorban

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Gyermekváráskor a legnagyobb hangsúly a különféle ellátások közül az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokon, azon belül a csecsemőgondozási és a gyermekgondozási díjon van. Összegben ezek a legnagyobbak, jogosultsági feltételeik is összetettebbek, biztosítási jogviszonyra is szükség van az igénybevételükhöz. Cikkünkben a családtámogatási ellátásokat mutatjuk be részletesen, amelyek rendszerint alanyi jogon járnak, folyósításukhoz kevesebb jogosultsági feltételnek kell megfelelni.

Az 1998. évi LXXXIV. törvény [Cst.] alapján a következő családtámogatási ellátásokról beszélhetünk:

5. § A családtámogatási ellátások a következők:

a) családi pótlék

aa) nevelési ellátás (7. §),

ab) iskoláztatási támogatás (8. §);

b) gyermekgondozási támogatás

ba) gyermekgondozást segítő ellátás (20. §),

bb) gyermeknevelési támogatás (23. §);

c) anyasági támogatás (29. §).

A gyermek születésekor egyszeri támogatásként járhat az anyasági támogatás.

Anyasági támogatásra jogosult

a) a szülést követően az a nő, aki várandóssága alatt legalább négy alkalommal – koraszülés esetén legalább egyszer – várandósgondozáson vett részt;

b) az örökbefogadó szülő, ha az örökbefogadást véglegessé vált határozatban engedélyezték, és a gyermeket a végleges engedélyezés időpontját megelőzően legfeljebb egy éve nevelte folyamatosan saját háztartásában;

c) a gyám, ha a gyermek a születését követően hat hónapon belül – véglegessé vált határozat alapján – a gondozásába kerül.

A feltétel tehát mindösszesen annyi, hogy alapesetben legalább négyszer terhesgondozáson kell részt venni. A terhesgondozási könyvbe ír, pecsétel bele  szakorvos vagy éppen védőnő, ahol a terhesgondozás történik. Ha a gyermek halva születik, az anyasági támogatás akkor is jár.

A 31. paragrafus alapján az anyasági támogatás – gyermekenkénti – összege azonos a gyermek születésének időpontjában érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének 225 százalékával, ikergyermekek esetén a 300 százalékával. Ha elmaradna az anyasági támogatás igénylése, akkor azt 6 hónapig visszamenőleg meg lehet tenni.

Szintén a gyermek születésekor igényelhető a családi pótlék, amely több éven át járó családtámogatási ellátás.

6. § (1) A gyermek nevelésével, iskoláztatásával járó költségekhez az állam havi rendszerességgel járó nevelési ellátást vagy iskoláztatási támogatást (a továbbiakban együtt: családi pótlék) nyújt.

Alapesetben a nevelési támogatás az egyik szülőnek jár a gyermek születésétől kezdve, a gyermek tankötelessé válása évének október 31-éig:

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a családi pótlékra, a gyermekgondozást segítő ellátásra, a gyermeknevelési támogatásra vonatkozó tudnivalókat!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink