hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyed, gyes: igénylés akár visszamenőleg is

  • adozona.hu

Keresőtevékenysége miatt korábban megszüntették a gyed folyósítását? Januártól egyidejűleg többféle gyermeknevelési ellátásra is jogosult lehet? A Magyar Államkincstár tájékoztatót adott ki a gyermekek után igénybe vehető ellátásokról és igénylésükről.

2014. január 1-jétől alapvetően megváltozott a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény, amely szerint a gyermek egyéves korát követően a gyermekgondozási díj (gyed) folyósítását nem befolyásolja a keresőtevékenység folytatása. Akik tehát a gyed-re való jogosultság egyéb feltételeivel rendelkeznek és a gyed-et azért nem kapták, mert keresőtevékenységet folytatnak, vagy ugyanezen ok miatt a gyed megszüntetésre került, 2014. január 1-jétől kérhetik a gyed megállapítását, vagy továbbfolyósítását. Erre vonatkozóan az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) külön formanyomtatványt rendszeresített. Ez a változás érintheti azokat a személyeket is, akik a gyed folyósításának a megszüntetését és gyermekgondozási segély (gyes) folyósítását kérték hivatkozva arra, hogy keresőtevékenységet folytatnak, és a heti munkaidő nem haladta meg a 30 órát. Ez utóbbi esetben elsőként a gyes a megszüntetését kell kérni a Kincstártól, amelynek megtörténte után igényelhető a gyed.

Akik 2013. december 31. előtt gyes-ben részesültek és annak folyósítása azért szűnt meg, mert heti 30 órát meghaladó időtartamban folytattak kereső tevékenységet, szintén kérhetik a gyes 2014. január 1-jétől történő folyósítását, amelyhez kérelem benyújtása szükséges a Kincstárnak az ügyfél lakóhelye szerint illetékes megyei igazgatóságához. A „Kérelem gyermekgondozási segély megállapítására" formanyomtatvány itt érhető el.

Változatlan szabály a gyes esetében az, hogy a kereső tevékenység folytatása a gyermek egyéves koráig a jogosultságot kizáró tényező.

A családtámogatási törvény változása lehetővé teszi a „gyes extra" megállapítását azokban az esetekben, amikor 2013. december 31. előtt született gyermek után még gyes-re jogosult szülőnek 2013. december 31-ét követően újabb gyermeke születik, vagy újabb gyermek kerül a háztartásába. Ilyen esetben - a jogosultsági feltételek fennállása esetén - a szülő választhat, hogy mindkét gyermek után gyes-t kapjon, vagy az egyik gyermek után gyes-t, a másik után valamely egészségbiztosítási ellátást (gyed-et vagy terhességi-gyermekágyi segélyt) vesz igénybe. Kiemelendő azonban az a fontos szabály, hogy ugyanazon gyermek után egyidejűleg csak egyféle ellátás jár jogszerűen, valamint az, hogy csak ugyanazon szülő veheti igénybe az akár azonos, akár különböző jogcímeken különböző korú gyermekekre tekintettel megállapítható ellátásokat. Érvényesül viszont a szülők választási joga abban a kérdésben, hogy melyikük kívánja igénybe venni az ellátásokat.

A gyed, illetve a gyes extra szabályok alkalmazására csak akkor kerülhet sor, 2013. december 31-ét követően kettő vagy több gyermek után lennének jogosultak a felsorolt ellátásokra és ezek közül legalább egy gyermek 2013. december 31-ét követően születik. Nem érinti tehát azon személyeket e törvényi változás, akiknek az első gyermeke születik 2013. december 31-et követően; ők a korábbi szabályok szerint vehetik igénybe - ha megfelelő biztosítási jogviszonnyal rendelkeznek - a terhességi-gyermekágyi segélyt és a gyed-et, ha pedig megfelelő biztosítási jogviszonnyal nem rendelkeztek, illetve rendelkeznek, akkor a gyes-t.
A „gyes extra" igények érvényesítésére visszamenőleg 2014. január 1-jétől akkor van lehetőség, ha a kérelmeket legkésőbb 2014. március 31-éig benyújtják.

A gyed és a gyes összegének kiszámítására vonatkozó szabályok nem változtak, azonban azáltal, hogy egyidejűleg több gyermek után is meg lehet állapítani a terhességi-gyermekágyi segélyt, a gyed-et, és a gyes-t, ezáltal többletjövedelemhez juthatnak a családok. A fentieken túl 2014-től a családi adókedvezmény nemcsak az összevont adóalap adójából, hanem az egyéni járulékok terhére is érvényesíthető. A gyes-ből levont járulék terhére - mivel ez nem adóköteles juttatás - azonban az adókedvezmény nem érvényesíthető.

Az anyasági támogatásra vonatkozó szabályok és az ellátás összege 2014-ben nem változott.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink