hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyed, vállalkozás, járulék – amikor kivételek erősítik a szabályt

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozó diák gyeden van, meddig kell szüneteltetnie tevékenységét? Ha mégis dolgozna a vállalkozásban, kötelezett-e a minimumjárulék megfizetésére? Olvasói kérdésre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Nappali tagozaton felsőfokú tanulmányokat folytató egyéni vállalkozó jelenleg gyermekgondozási díjban részesül. A gyermek születése miatt szeptembertől a hallgatói jogviszonyt halasztja, tehát a nappali tagozatos jogviszonya szünetel. Tekintettel arra, hogy gyedben részesül, a minimálbér utáni úgynevezett kötelező járulékot nem fizet, vállalkozásában keresőtevékenységet nem folytat, onnan jövedelmet nem vesz ki. A későbbiekben szeretne gyed mellett egyéni vállalkozási tevékenységében dolgozni. Kérdésem, hogy ha keresőtevékenységet folytat, de továbbra is gyedben részesül, viszont nem vesz ki jövedelmet a vállalkozásból, kell-e járulékokat fizetnie, vagy a gyed ellátás ténye továbbra is mentesíti? További kérdés, hogy gyed mellett folytathatja-e nappali tanulmányait? Ebben az esetben előállna a nappalin tanulmányokat folytató mentessége járulékfizetés szempontjából?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A gyed melletti nappali tagozatos tanulmányokat semmilyen jogszabály sem tiltja. Sőt, immár a gyed folyósítása alatt is szabadon lehet keresőtevékenységet folytatni, hiszen a kötelező egészségbiztosítási ellátásokról szóló 1997. évi LXXXIII. (Eb.) törvény erre vonatkozó szabályai törlésre kerültek.

Ugyanakkor, ha nem biztosítási kötelezettség alapján járó gyedről, hanem az Eb. törvény 42/E szakasza alapján megállapított úgynevezett „hallgatói” gyedről van szó, akkor ennek tartama alatt csak a gyermek születését követő 169. naptól megengedett a keresőtevékenység folytatása.

A gyed tartama alatt a vállalkozót havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség nem terheli.  Ugyanakkor az említett 168 napos időszakot nem tekintve, a gyed alatt szabadon folytathatja a vállalkozói tevékenységét, járulékait, illetve a szociális hozzájárulási adót pedig a tényleges kivétje után kell lerónia.

A gyedet követően, a gyed tartama alatt viszont főszabály szerint csak akkor mentesül a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség alól, ha személyesen nem vesz részt a vállalkozás munkájában. Ugyanakkor jelen esetben ilyen korlátozás nem lesz szükséges, hiszen nappali tagozatos tanulmányaira tekintettel a személyes munkavégzése ellenére sem terheli majd a minimumjárulék. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink