hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

„Férfiak 40” nyugdíj: megtámadható lehet az Ab döntése

  • dr. Kéri Ádám, jogi szakértő

A jogállamiságot és a jogbiztonságot is sértheti az Alkotmánybíróságnak a férfiak kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőségéről tartandó népszavazást helyben hagyó Kúria-döntést megsemmisítő határozata. További hazai jogorvoslati lehetőség nincs, de a strassbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság előtt megtámadható az Ab-döntés.

A nők 40 év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugdíjba vonulásának lehetősége a bevezetését követően folyamatosan viták középpontjában állt. A vita lényege abban foglalható össze, hogy sokak szerint nem méltányos a kedvezményes nyugdíjból a férfiakat kihagyni, hiszen a 40 év munkavégzés mindkét nemet egyaránt megviseli, elhelyezkedési esélyük pedig ekkorra már minimális.

Bodnár József (indítványozó) úgy vélte, hogy elérkezett annak az ideje, hogy a nők kedvezményes nyugdíjazásának a lehetőségét a férfiak számára is kiterjesszék, s ennek elérése céljából népszavazás kiírását kezdeményezte a következő kérdéssel:

„Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a nyugdíjjogszabályok megfelelő módosításával a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-től a férfiak számára is tegye lehetővé Magyarországon a nők számára biztosított kedvezményekkel történő nyugdíjba vonulás lehetőségét?”

A népszavazási kérdések hitelesítésére jogosult Nemzeti Választási Bizottság (NVB) azonban úgy foglalt állást, hogy a népszavazás szükségképpen és jelentősen érinti a jövőbeli költségvetést is, így azt nem lehet engedélyezni. Ezen túlmenően álláspontja szerint a kérdés az egyértelműség követelményének sem felelt meg. Ez a követelmény a gyakorlatban azt jelenti, hogy mind a szavazó állampolgár, mind pedig a jogalkotó egyértelműen és világosan lássa a problémát és az arra adandó választ, mely jelen esetben nem valósul meg.

A Kúria a Knk.IV.37.467/2015/2. számú végzésével megváltoztatta az NVB határozatát. Döntésében megállapította, hogy az Alkotmánybíróság gyakorlata alapján nem minden költségvetést érintő kérdés tartozik bele a tiltott tárgykörbe, csupán azok, melyeknek a jelenlegi vagy a jövőbeli költségvetéssel közvetlen és érdemi kapcsolatuk van. A férfiak kedvezményes nyugdíjba vonulásának a jövőbeli lehetősége azonban nem feltétlenül érinti a költségvetést, annak forrását a jogalkotó számos egyéb módon is biztosíthatja (például átcsoportosítással).

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mire hivatkozva lehet esélyük a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság előtt azoknak, akik megtámadják személyes érintettségük okán aaz Alkotmánybíróság által nemrégiben hozott, a Kúria határozatát megváltoztató döntését.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink