hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felülvizsgálatra vár? Ezzel kell számolnia

  • Molnár László

Lassan már két éve, hogy az Országgyűlés új rendszert vezetett be a megváltozott munkaképességű személyek ellátására. Az átalakításban érintettek közül mintegy 193 ezer rehabilitációs ellátásban részesülő kérte komplex újraminősítését (ellenkező esetben ellátásuk megszűnt). A nyilvánosságra hozott adatok szerint a felülvizsgálat rendkívül lassan halad, az érintettek mintegy 35 százaléka esetében zajlott le az újraminősítés. Előnyös vagy hátrányos, ha valaki még nem eset át a felülvizsgálaton?

A felülvizsgálatok közeljövőbeni gyorsítása várható, a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) Európai Uniós forrásból támogatott, külső orvosszakértői tevékenység bevonására irányuló projekttől. Mi a jelentősége és miért fontos a komplex minősítés?

Az új rendszerben már nem a munkaképesség csökkenésének, nem is az egészségkárosodásnak, hanem az egészségi állapotnak a mértékét vizsgálják. A komplex minősítés során az egészségi állapot vizsgálat, rehabilitálhatóság foglalkoztatási, illetve rehabilitálhatóság szociális célzatú vizsgálatának szempontrendszerét a 7/2012. (II.4.) NEFMI rendelet határozza meg.

Az új törvényi előírásnak (2011. évi CXCI. törvény) megfelelően, megváltozott munkaképességű személynek minősül és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira (rehabilitációs ellátás, rokkantsági ellátás) jogosult az, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos, vagy kisebb mértékű, és aki
- a kérelem benyújtását megelőző öt éven belül legalább 1095 napon át biztosított volt,
- keresőtevékenységet nem végez és
- rendszeres pénzellátásban nem részesül.

Az előzőeknek megfelelően tehát a fővárosi/megyei kormányhivatal rehabilitációs szakigazgatási szervének szakértői bizottsága komplex minősítés keretében (orvosi, foglalkozási, szociális szempontok alapján) vizsgálatot végez és megállapítja az igénylő egészségkárosodáson alapuló egészségi állapotát, illetve rehabilitálhatóságát.

A fentiek szerinti komplex minősítés során a következő minősítési kategóriákba történhet besorolás, a megváltozott munkaképességű személy vonatkozásában:
- rehabilitálható, ezen belül
- foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, egészségi állapot 51-60   százalék közötti (B.1. kategória), vagy
- tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, egészségi állapot 31-50 százalék közötti (C.1. kategória)
- rehabilitációja nem javasolt, ezen belül
- egészségi állapota (51-60 százalék között) alapján foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, azonban a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálata alapján rehabilitációja nem javasolt (B.2. kategória)
- egészségi állapota (31-50 százalék között) alapján tartós foglalkoztatási rehabilitációt igényel, azonban a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálata alapján a rehabilitáció nem javasolt (C.2. kategória),
- egészségi állapota (1-30 százalék között) alapján kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható, orvosszakmai szempontból önellátásra képes (D. kategória),
- egészségkárosodása jelentős (egészségi állapota 1-30 százalék között van) és orvosszakmai szempontból önellátásra nem, vagy csak segítséggel képes (E. kategória).

A megváltozott munkaképességű személy ellátása a rehabilitációs hatóság komplex minősítés keretében megállapított rehabilitációs javaslatától függően lehet
- rehabilitációs ellátás (ha rehabilitálható) vagy
- rokkantsági ellátás (ha rehabilitáció nem javasolt).

Az új rendszerre való áttérést biztosítják a felülvizsgálatok, az újraminősítések elvégzése.

A felülvizsgálatok lefolytatásáig a rokkantnyugdíjakból átalakított ellátások összege megegyezik a 2011. december havi nyugdíj 2012. januári nyugdíjemelés szerint megnövelt összegével, a rendszeres szociális járadék esetében pedig a 2011. decemberi ellátás összegével.

A komplex vizsgálat elvégzéséig az érintetteknek átmenetileg ezeket az összegeket folyósítják.

A felülvizsgálatot (újraminősítést) követően csak rehabilitációs, vagy rokkantsági ellátás megállapítására van lehetőség, amennyiben az érintett személy egészségi állapotát 60 százalékos, vagy az alatti mértékben állapítják meg.

A felülvizsgálatot követően az ellátások összege – eltérően az úgynevezett új igényeknél alkalmazottaktól – az alábbiak szerint határozzák meg.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, egészségi állapota függvényében milyen ellátásra jogosult!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink