adozona.hu
Felülvizsgálatra vár? Ezzel kell számolnia
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Felulvizsgalatra_var_Nem_erdemes_surgetnie_UYI2XH
Felülvizsgálatra vár? Ezzel kell számolnia
Lassan már két éve, hogy az Országgyűlés új rendszert vezetett be a megváltozott munkaképességű személyek ellátására. Az átalakításban érintettek közül mintegy 193 ezer rehabilitációs ellátásban részesülő kérte komplex újraminősítését (ellenkező esetben ellátásuk megszűnt). A nyilvánosságra hozott adatok szerint a felülvizsgálat rendkívül lassan halad, az érintettek mintegy 35 százaléka esetében zajlott le az újraminősítés. Előnyös vagy hátrányos, ha valaki még nem eset át a felülvizsgálaton?
A felülvizsgálatok közeljövőbeni gyorsítása várható, a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) Európai Uniós forrásból támogatott, külső orvosszakértői tevékenység bevonására irányuló projekttől. Mi a jelentősége és miért fontos a komplex minősítés?
Az új rendszerben már nem a munkaképesség csökkenésének, nem is az egészségkárosodásnak, hanem az egészségi állapotnak a mértékét vizsgálják. A komplex minősítés során az egészségi állapot vizsgálat, rehabilitálhatóság foglalkoztatási, illetve rehabilitálhatóság szociális célzatú vizsgálatának szempontrendszerét a 7/2012. (II.4.) NEFMI rendelet határozza meg.
Az új törvényi előírásnak (2011. évi CXCI. törvény) megfelelően, megváltozott munkaképességű személynek minősül és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira (rehabilitációs ellátás, rokkantsági ellátás) jogosult az, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos, vagy kisebb mértékű, és aki
- a kérelem benyújtását megelőző öt éven belül legalább 1095 napon át biztosított volt,
- keresőtevékenységet nem végez és
- rendszeres pénzellátásban nem részesül.
Az előzőeknek megfelelően tehát a fővárosi/megyei kormányhivatal rehabilitációs szakigazgatási szervének szakértői bizottsága komplex minősítés keretében (orvosi, foglalkozási, szociális szempontok alapján) vizsgálatot végez és megállapítja az igénylő egészségkárosodáson alapuló egészségi állapotát, illetve rehabilitálhatóságát.
A fentiek szerinti komplex minősítés során a következő minősítési kategóriákba történhet besorolás, a megváltozott munkaképességű személy vonatkozásában:
- rehabilitálható, ezen belül
- foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, egészségi állapot 51-60 százalék közötti (B.1. kategória), vagy
- tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, egészségi állapot 31-50 százalék közötti (C.1. kategória)
- rehabilitációja nem javasolt, ezen belül
- egészségi állapota (51-60 százalék között) alapján foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, azonban a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálata alapján rehabilitációja nem javasolt (B.2. kategória)
- egészségi állapota (31-50 százalék között) alapján tartós foglalkoztatási rehabilitációt igényel, azonban a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálata alapján a rehabilitáció nem javasolt (C.2. kategória),
- egészségi állapota (1-30 százalék között) alapján kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható, orvosszakmai szempontból önellátásra képes (D. kategória),
- egészségkárosodása jelentős (egészségi állapota 1-30 százalék között van) és orvosszakmai szempontból önellátásra nem, vagy csak segítséggel képes (E. kategória).
A megváltozott munkaképességű személy ellátása a rehabilitációs hatóság komplex minősítés keretében megállapított rehabilitációs javaslatától függően lehet
- rehabilitációs ellátás (ha rehabilitálható) vagy
- rokkantsági ellátás (ha rehabilitáció nem javasolt).
Az új rendszerre való áttérést biztosítják a felülvizsgálatok, az újraminősítések elvégzése.
A felülvizsgálatok lefolytatásáig a rokkantnyugdíjakból átalakított ellátások összege megegyezik a 2011. december havi nyugdíj 2012. januári nyugdíjemelés szerint megnövelt összegével, a rendszeres szociális járadék esetében pedig a 2011. decemberi ellátás összegével.
A komplex vizsgálat elvégzéséig az érintetteknek átmenetileg ezeket az összegeket folyósítják.
A felülvizsgálatot (újraminősítést) követően csak rehabilitációs, vagy rokkantsági ellátás megállapítására van lehetőség, amennyiben az érintett személy egészségi állapotát 60 százalékos, vagy az alatti mértékben állapítják meg.
A felülvizsgálatot követően az ellátások összege – eltérően az úgynevezett új igényeknél alkalmazottaktól – az alábbiak szerint határozzák meg.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, egészségi állapota függvényében milyen ellátásra jogosult!
Hozzászólások (0)