hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozó gyed és gyes mellett: így kell járulékot fizetni

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozó gyed, illetve gyes mellett szeretné folytatni a vállalkozási tevékenységét. Egyéni vállalkozókénti tevékenysége után milyen járulék- és adófizetési kötelezettsége keletkezik a gyed, illetve gyes mellett? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

A gyermekgondozási díjban részesülő személy dolgozhat egyéni vállalkozóként – szögezte le szakértőnk. A gyermekgondozási díj folyósítása alatt a vállalkozó a 15 százalék személyijövedelemadó-előlegen kívül fizeti a tb-közterheket a vállalkozásában szerzett jövedelméből, kivétből az alábbiak szerint:

– 10 százalék nyugdíjjárulék,
– 3 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulék,
– 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulék,
– 1,5 százalék munkaerő-piaci járulék.

Azaz a gyermekgondozási díj folyósítása alatt a vállalkozónak nem kell megfizetnie az úgynevezett minimális alapok utáni járulékokat. Ha a vállalkozó „jövedelmet” vesz fel, akkor fizetnie kell a személyijövedelemadó-előlegen túl a járulékokat, azonban ha nincs havi jövedelme (kivétje), akkor nem áll fenn járulékfizetési kötelezettség.

Hasonlóan alakul a vállalkozás által fizetendő közteher is. Az egyéni vállalkozás a vállalkozó jövedelme (kivétje) után megfizeti a 22 százalék szociális hozzájárulási adót. Azaz ez esetben sem kell megfizetni a minimális alapok után a közterheket.

A gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) folyósítása alatt dolgozó egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után köteles nyugdíjjárulékot, valamint egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot fizetni arra az időtartamra is, amíg gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt személyesen folytatja a tevékenységét. Azaz a 15 százalékos személyijövedelemadó-előlegen túl a vállalkozó és a vállalkozás köteles a járulékokat és a vállalkozás a szociális hozzájárulási adót az alábbiak szerint megfizetni: 

– 10 százalék nyugdíjjárulékot, havonta legalább a minimálbér,

– 8,5 százalék egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot havonta legalább a minimálbér másfélszerese, míg

– a 22 százalékos szociális hozzájárulási adót legalább a minimálbér 112,5 százaléka után.

A minimálbér 2017-ben havi bruttó 127 500 forint, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig havi bruttó 161 000 forint a garantált bérminimum.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink