hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csökken Szlovákiában a magánnyugdíjpénztárakba kerülő járulékok aránya

  • MTI

Csökken a szlovákiai nyugdíjbiztosítási rendszer második pillérét képező magánnyugdíjpénztárakba kerülő járulékok aránya és önkéntessé válik az abba való belépés - közölte a Munka-, szociális és családügyi tárca kedden Pozsonyban.

A nyugdíjrendszer reformjának keretében megvalósítandó változtatások a szlovák nyugdíjrendszer mindhárom pillérét érintik majd, az új rendszer leginkább a magánnyugdíjpénztárakban takarékoskodókra lesz kihatással.
   
A nyugdíjbiztosítási rendszer 2005-ös reformja alapján Szlovákiában a biztosítottak után a bruttó bérből számított járulékalap 28,75 százalékát fizetik be nyugdíjbiztosítási járulékként. Ezt az összeget a munkaviszonyban állóknál részben a munkavállaló, részben a munkaadó fizeti. A befizetett járulék több mint kétharmada (a járulékalap 19,75 százaléka) a nyugdíjbiztosítási rendszer állami, első pillérébe folyik be, a fennmaradó rész (jelenleg 9 százalék) pedig a második pillérbe, vagyis a magánnyugdíjpénztárakban vezetett számlákra kerül.
   
A módosítás alapján ez a 9 százalék négyre csökken, a fennmaradó rész pedig az első pillér bevételeit növeli majd. A módosítás lehetővé teszi, hogy a magánnyugdíjpénztárak tagjai a 4 százaléknyi járulékösszeget - saját költségükre - tetszőleges mértékben tovább emeljék, ám adóalapjuk csökkentésénél csak legfeljebb további 2 százalékot írhatnak jóvá.
   
Jozef Burian, a szaktárca államtitkára rámutatott: a nyugdíjbiztosítási rendszer második pillérének 2002-ben kidolgozott - a rendszer fenntarthatóságát alapul vevő - koncepciója, ennél is kevesebbel, 3,7 százalékkal számolt. Indoklásában a miniszter Lengyelország példáját hozta fel, ahol 7 százalékról alig több, mint 2 százalékra csökkentették a második pillérbe kerülő járulékok arányát. Ján Richter munka-, szociális és családügyi miniszter a változtatás kapcsán leszögezte: a jelenlegi modell fenntarthatatlan, mert évről évre nő a nyugdíjbiztosítási rendszer deficitje. Rámutatott: a magánnyugdíjpénztárak tagjainak megtakarításai - azok alacsony hozamát és az inflációt tekintetbe véve - 2005-től több mint 11 és fél százalékkal értéktelenedtek el.
   
A magánnyugdíjpénztárak ügyfeleit érintő másik jelentős módosítás abban eszközöl változtatásokat, hogy míg jelenleg minden pályakezdőnek kötelezően be kell lépnie a nyugdíjbiztosítási rendszer második pillérébe, a változtatást követően ez önkéntes alapúvá válik, és a belépést 35 éves korig teszi lehetővé.
   
A változtatásokat a magánnyugdíjpénztárakon kívül az ellenzéki pártok is kritikával illették. A Focus közvélemény-kutató ügynökség által készített felmérés szerint a változtatásokat a megkérdezettek 75 százaléka ellenzi. Az ellenzéki pártok a módosításokat elutasító petíciót írtak ki, ezt eddig 30 ezren írták alá. Amennyiben sikerül százezer aláírást összegyűjteniük, a beadvánnyal a parlamentnek is foglalkoznia kell.
   
A jelenleg a tárcaközi egyeztetés folyamatában lévő jogszabálytervezetet a jövő héten hagyja jóvá a kormány és arról már júliusi ülésén dönthet a pozsonyi törvényhozás.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink