adozona.hu
Csed, gyed, gyes és a bölcsőde egyszerre?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Csed_gyed_gyes_bolcsode_egyszerre_RRLJ06
Csed, gyed, gyes és a bölcsőde egyszerre?
Cikkünkben az egészségbiztosítási pénzbeli és családtámogatási ellátások fő típusainak mentén megvizsgáljuk, hogy mely ellátásokkal ütközik a bölcsődei elhelyezés, milyen tiltások vannak, mi lehet a megoldás arra, ha a gyermeket bölcsődébe szeretnénk járatni, azonban a munkavégzésünk még nincs biztosítva.
Gyermekgondozási díj (gyed) és a bölcsőde kapcsolata
Bár időrendben nem ezzel az egészségbiztosítási ellátással kezd a szülő, mi ezzel foglalkozunk először, mert ezzel szokott a legnagyobb probléma lenni. Nevezetesen, a szülő szeretné bölcsődébe adni a gyermekét, ő esetleg még nem tud egyből visszamenni a munkahelyére, lehet új helyet kell keresnie, mert a régi nem veszi vissza, közben pedig nem szeretnék a gyermekgondozási díjat sem elveszíteni. Sokszor ez a helyzet nem könnyű, mert hiába szeretne dolgozni a szülő, ha a munkahelye nem veszi vissza, de közben hogyan keressen másikat, ha a gyermeke nappali felügyelete nincs megoldva.
A jogszabály a következőképpen néz ki:
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42/C. § (1) bekezdése értelmében:
„Nem jár a gyermekgondozási díj, ha
d) a gyermeket bölcsődében, mini bölcsődében, munkahelyi bölcsődében, családi bölcsődében vagy napközbeni gyermekfelügyeletben helyezték el, kivéve, ha a jogosult keresőtevékenységet folytat, nappali rendszerű oktatás keretében iskolában, szakképző intézményben tanul, vagy felsőoktatási intézményben nappali képzésben vesz részt, vagy az intézmény, ahol a gyermeket elhelyezték, rehabilitációs, habilitációs foglalkoztatást nyújt.”
Munkaügyesként, bérszámfejtőként érdemes a gyedet igénylő munkavállalók figyelmét erre felhívni a kérelem beadásakor, ugyanis nagyon sokan ezzel a korlátozással nincsenek tisztában, később pedig meglepődnek, ha jogosulatlanul veszik fel az ellátást.
Miről is van szó? A szülő gyermeke elkezdi a bölcsődét, beszoktatják a gyermeket. Jogszabály szerint ekkor már a gyedet igénylő szülőnek keresőtevékenységet kell folytatni ahhoz, hogy a gyedet megtarthassa. Ha a munkáltató a munkavállalót vissza tudja venni, akkor a forgatókönyv jellemzően az, hogy a felgyülemlett szabadságok kiadásának kezdete meg szokott egyezni a beszoktatás első napjával.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből többek között megtudhatja, mi a helyzet akkor, ha a szülőt nem veszik vissza a munkahelyére, vagy például azt, hogy van-e korlátozás az ellátásokban, ha testvér érkezik a családba és a nagyobbik gyermeket a szülők bölcsődébe szeretnék adni.
Hozzászólások (0)