hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Családi járulékkedvezmény: jövedelmek, amelyeknél érvényesíthető, és amelyeknél nem

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A családi járulékkedvezmény intézményét azzal a szándékkal teremtette meg 2014-ben a jogalkotó, hogy azok számára is érvényesíteni tudják a családi kedvezményt (legalábbis minél jobban ki tudják használni), akik azt a személyijövedelemadó-alap terhére nem tudják teljes egészében igénybe venni. Cikkünkben bemutatjuk, hogy mely jövedelmekből lehet, és melyekből nem lehet érvényesíteni a családi járulékkedvezményt.

Az e körbe tartozók tehát az igénybe nem vett családi kedvezmény személyijövedelemadó-tartalmának megfelelő összegét levonhatják a fizetendő egyéni járulékból. Amíg tehát a családi kedvezmény az szja-törvény szerinti összevont adóalapot csökkenti, addig a járulékkedvezmény a fizetendő nyugdíjjárulék vagy társadalombiztosítási járulék összegét.

A Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) 35. paragrafusa – felülírva például a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény járulékfizetéssel kapcsolatos előírásait – leszögezi, hogy a családi járulékkedvezmény érvényesítése nem érinti a biztosított társadalombiztosítási és munkaerőpiaci ellátásokra való jogosultságát és az ellátások összegét.

A Tbj. 34. paragrafusának (3) bekezdése értelmében a családi járulékkedvezmény összege a biztosítottat megillető, az szja-törvény szerinti családi kedvezmény összegéből

  • a biztosított által vagy
  • az szja-törvény szerinti családi kedvezmény közös igénybevételére jogosult biztosítottak által közösen, vagy
  • a biztosított és a családi kedvezményt megosztással érvényesítő biztosított házastársa, élettársa által együttesen, vagy
  • az utóbbi két pont szerint biztosítottak által együttesen

ténylegesen érvényesített családi kedvezménnyel csökkentett összeg 15 százaléka, de legfeljebb a társadalombiztosítási járulék vagy nyugdíjjárulék összege.

Családi járulékkedvezmény érvényesítésére az szja-törvény szerinti családi kedvezmény érvényesítésére jogosult biztosított és – a családi kedvezményt megosztással érvényesítő – biztosított házastársa, élettársa jogosult.

Ha az adott személyre nem terjed ki a biztosítás, a családi járulékkedvezmény lehetőségével akkor sem élhet, ha egyébként rendelkezik olyan jövedelemmel, amelyet nyugdíjjárulék terhel.

Így például, ha valaki gyedben részesül, akkor csak abban az esetben jogosult a gyedet terhelő nyugdíjjárulék után a járulékkedvezményre, ha a gyed tartama alatt fennáll a biztosítása. Ha (már) nem biztosított, akkor a gyed vonatkozásában nem érvényesíthető a kedvezmény.

Adódik a kérdés, hogy a gyetben, gyesben vagy éppen ápolási díjban részesülő személy – amennyiben biztosítási jogviszonyban is áll – igénybe veheti-e a kedvezményt az egyébként nyugdíjjárulékkal terhelt ellátások után?

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből választ kaphat a kérdésre, s – egyebek mellett – arra is, figyelembe vehető-e a kedvezménynél az egyéni vagy társas vállalkozó esetében a minimum járulék összege után fizetendő egyéni járulék.  

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink