hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Apa gyeden, anya a gyermekkel, fizetés nélküli szabadságon

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Több megoldás közül választhatnak a kisgyermekes szülők a csecsemőgondozási díj (csed) folyósítását követően, hogy melyikük igényelje a soron következő ellátást, a gyermekgondozási díjat (gyed), illetve az ellátásban részesülő dolgozzon-e emellett, vagy sem. A szóba jöhető variációk (amelyek száma a nagyszülői gyed jövő évtől történő bevezetésével tovább bővül) közül azt a viszonylag ritkán előforduló helyzetet tekintjük át, amikor az édesapa igényli a gyedet, ugyanakkor az anya marad otthon a gyermekkel.

Ez a megoldás az édesanya és gyermeke szempontjából nem szorul magyarázatra, míg az apa gyedigénylését az indokolhatja, hogy ő esetleg – a keresete alapján – lényegesen magasabb összegre számíthat, vagy vállalkozóként ily módon „optimalizálhatja” egy időre a járulékterheit.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásiról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Eb. tv.) 42/A paragrafusának (1) bekezdése értelmében gyermekgondozási díjra jogosult

  • a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, illetve
  • az anya, valamint a 40. paragrafus (4) bekezdésében meghatározott személy, aki részére csecsemőgondozási díjat állapítanak meg, és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett, és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
  • és mindkét fenti esetben a gyermeket a saját háztartásában neveli.

Segítségre lenne szüksége munkáltatói kérdésekben?
Rendelje meg kedvezményesen a Kedvező adózású munkavállalás 2019-ben című kiadványt.
Kiadványunk bemutatja, hogy a jelenlegi jogszabályi környezetben melyek a legkedvezőbb foglalkoztatási formák, és ötleteket ad a juttatások optimalizálásához.
Részletek >>

Ha az első pontban említett feltételeknek megfelel az apa, akkor minden további nélkül igényelheti a gyedet az édesanya csedre való jogosultságát követően. A gyed mellett bármilyen jogviszonyban korlátlanul folytathat keresőtevékenységet az apa, ám abban az esetben, ha azt megelőzően munkaviszonyban dolgozott volna a saját vállalkozásában, célszerű a jogviszonyát társas vállalkozói jogviszonyra módosítania, hiszen így mentesül a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség alól.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük az édesanya biztosítási státuszát és teendőit abban az esetben, ha továbbra is ő maradna otthon a gyermekkel.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink