hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az egészségügyi szolgáltatás megtéríttetése, az anyasági ellátás változása

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Meghatározott esetekben utólag meg kell fizetni az egészségügyi ellátás díját, módosul a terhességi-gyermekágyi segély számítása, megtiltható, hogy az orvos lekérje páciense adatait az egészségbiztosítótól. Összefoglaltuk az Országgyűlés napirendjén lévő törvénymódosítási javaslat legfontosabb elemeit.

A kormány által a Parlamenthez T/13099. számon benyújtott, az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási törvények módosításáról szóló törvényjavaslat több ponton is érinti az állampolgárok széles körét. Az alábbiakban a következő kérdésekre vonatkozó módosításokat ismertetjük:
- Ki köteles utólag megfizetni az egészségügyi ellátás árát?
- Megállapítható a terhességi-gyermekágyi segély szerződés szerinti jövedelem alapján?
- Megtiltható-e az orvosnak, hogy az egészségügyi adatainkat lekérje az egészségbiztosítótól?

Ki köteles utólag megfizetni az egészségügyi ellátás árát?

A kiindulásként meg kell említeni azt a szabályt, hogy ha valakinek magyar TAJ száma van és emellett valamelyik EGT tagállamban, vagy Svájcban, illetve Magyarország által kötött nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó másik országban végez munkát, akkor köteles az egészségbiztosítónak  15 napon belül bejelenteni ezen külföldi biztosítási jogviszonyának kezdetét, illetve majd a megszűnését.

A ilyen külföldi biztosítási jogviszony alapján az állami adóhivatal visszamenőleges hatállyal megszünteti a biztosítottnak a jelenleg havi 6660 forint (2014-től 6810 forint) egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettségét. Ezzel párhuzamosan ezen személy TAJ-számát érvénytelenítik az egészségügyi szolgáltatásra jogosultak nyilvántartásában.

A fenti eljárás során  felmerül az a kérdés, hogy a már külföldön biztosított személy vett-e igénybe a TAJ száma alapján Magyarországon egészségügyi szolgáltatást, például közszolgáltatónál orvosi ellátást, támogatott gyógyszert, gyógyászati segédeszközt, gyógyfürdőt. Ha igen, azaz igénybe vett társadalombiztosító által támogatott egészségügyi ellátást, akkor ez esetben köteles ezen szolgáltatás árát, költségét utólag megtéríteni.

Megállapítható a terhességi-gyermekágyi segély szerződés szerinti jövedelem alapján?

A hatályos szabály alapján, ha a biztosítottnak adott időszakban nincs minimum 180 naptári napi jövedelme, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyének összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese alapján kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, akkor a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.

Amíg a táppénznél és gyermekgondozási díjnál a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény rendelkezik arról az esetről is, ha az ellátásra jogosultnak nincs tényleges jövedelme, de van szerződés szerinti jövedelme, addig a terhességi-gyermekágyi segélynél hiányzik az erre vonatkozó szabály. Erre tekintettel a törvényjavaslat kiegészíti a fenti szabályt a következőkkel:
„Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni azzal, hogy a terhességi-gyermekágyi segély naptári napi összege a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét nem haladhatja meg.”

Megtiltható-e az orvosnak, hogy az egészségügyi adatainkat lekérje az egészségbiztosítótól?

Az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény alapján 2011 áprilisa óta a háziorvosok lekérdezhetik az egészségbiztosítótól a hozzájuk bejelentkezett betegek társadalombiztosítás terhére igénybevett ellátásait. A törvénytervezet ezt a lekérdezési lehetőséget kiterjeszti a beteg kezelését végző más orvosokra is. A beteg azonban megtilthatja az adatainak lekérdezését, amire a kezelést végző orvos köteles felhívni a beteg figyelmét. A beteg az adatai lekérdezése ellen tiltakozhat személyesen az egészségbiztosítónál vagy tiltakozását elküldheti az egészségbiztosítónak postán illetve elektronikus úton is.
Anyasági ellátásokkal kapcsolatos cikkeinket olvassa el ITT és ITT, meg ITT!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink