adozona.hu
Amikor a táppénzjogosultság lejár: mit tehet a munkavállaló, az egyéni és a társas vállalkozó?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Amikor_a_tappenzjogosultsag_lejar_mit_tehet_7BUDBD
Amikor a táppénzjogosultság lejár: mit tehet a munkavállaló, az egyéni és a társas vállalkozó?
Mi történik, ha valaki tovább beteg – ebből kifolyólag keresőképtelen –, mint amennyi időre táppénzre jogosult? Mi a teendő munkavállaló esetében, mit kell tennie a munkáltatónak, illetve az egyéni és a társas vállalkozóknak? Cikkünk a fenti kérdéseket járja körbe.
Az kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 46. § (1) bekezdése alapján a táppénz a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt, a keresőképtelenség tartamára, legfeljebb azonban a keresőképtelenség első napját közvetlenül megelőző – 48/A § (1) bekezdése szerinti – folyamatos biztosítási időszak alatt a Tbj. (2019. évi CXXII.) törvény 6. §-ában meghatározott biztosításban töltött napoknak megfelelő számú napra, maximum egy éven át jár.
E tekintetben a biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a csecsemőgondozási díj, az örökbefogadói díj, a gyermekgondozási díj – kivéve a 42/E § alapján megállapított gyermekgondozási díj – és a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának az ideje.
Fő szabály szerint tehát táppénzt a keresőképtelenség kezdőnapján fennálló folyamatos biztosítási időnek (csökkentve a táppénzelőzmény idejével) megfelelő időtartamra kaphatunk. (A jogszabály ez alól számos kivételt tesz: gyermekápolási táppénz, 18 év alattiak táppénze, pályakezdők stb., de jellemzően az előzőekben említettek szerinti kalkulálhatunk.)
Például, ha egy munkavállaló munkaviszonya február 28-án megszűnt, és csak április 11-én létesített új biztosítási jogviszonyt, akkor az e jogviszonyában május 8-án kezdődő betegség miatti keresőképtelenségére tekintettel legfeljebb 27 napra jogosult táppénzre. Igaz, ezt megelőzően megilleti őt 11 nap betegszabadság is, tehát 38 napra biztosított az ellátása.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi történik abban az esetben, ha az érintett ezt követően is keresőképtelen!
Hozzászólások (0)