adozona.hu
Álláskeresési járadék feltételei, igénylése járvány idején
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Allaskeresesi_jaradek_feltetelei_es_igenyle_NAVFXW
Álláskeresési járadék feltételei, igénylése járvány idején
A friss számokat még nem ismerjük, de sajnos sokan veszítették el munkájukat az elmúlt hetekben a kényszerű bezárások, leállások, a csökkenő munkahelyi feladatok miatt. Ennek következménye, hogy egyre nagyobb számban regisztrálják magukat a munka nélkül maradottak, hogy álláskeresési járadékban részesüljenek. Nézzük, milyen feltételek megléte szükséges az álláskeresési járadékhoz, illetve a jelenlegi körülmények között hogyan zajlik a regisztráció!
Álláskereső az a személy, aki a munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel rendelkezik, oktatási intézmény nappali tagozatán nem folytat tanulmányokat, öregségi nyugdíjra nem jogosult, rehabilitációs járadékban, valamint megváltozott munkaképességű személyek ellátásában nem részesül, és az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony kivételével munkaviszonyban nem áll és egyéb kereső tevékenységet sem folytat, továbbá elhelyezkedése érdekében az illetékes járási hivatallal együttműködik, és akit az illetékes járási hivatal álláskeresőként nyilvántart.
Nem lehet tehát álláskeresési járadék iránt folyamodni, amennyiben bármilyen keresőtevékenységet folytat az álláskereső – legyen szó munkaviszonyról, vagy akár egyéni vagy társas vállalkozásról. Nem jár továbbá a járadék, ha csecsemőgondozási, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban részesül az igénylő.
Jelenleg sok munkavállaló fizetés nélküli szabadság igénybevételére kényszerül, mely idő alatt semmilyen bevételt nem kap a munkahelyéről. Tudni kell azonban, hogy a fizetés nélküli szabadság alatt a munkaviszonya fennáll, tehát ilyen értelemben nem számít álláskeresési járadékra jogosultnak.
Az Adózóna koronavírus-járvány kapcsán megjelent egyéb cikkeit itt olvashatja el. |
Ahhoz tehát, hogy álláskeresési járadékért folyamodjunk, nem folytathatunk keresőtevékenységet (az egyszerűsített foglalkoztatás kivétel), nem kaphatunk semmilyen ellátást, egyéb járadékot, és meg kell lennie az álláskeresővé válást megelőző 3 évben 360 nap jogosultsági időnek.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan határozza meg a jogosultsági időt a jogszabály, továbbá, hogy melyek a 2020. július 1-jétől hatályba lépő változások!
Hozzászólások (2)
Kedves Olvasónk!
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Üdvözlettel az Adózóna csapata
Tisztelt Adózóna, Tisztelt Czeglédi Bernadett!
"Nem lehet tehát álláskeresési járadék iránt folyamodni, amennyiben bármilyen keresőtevékenységet folytat az álláskereső – legyen szó munkaviszonyról, vagy akár egyéni vagy társas vállalkozásról. Nem jár továbbá a járadék, ha csecsemőgondozási, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban részesül az igénylő."
Kérdésem lenne, hogy mi a helyzet akkor ha az érintett álláskeresési járadék kérelmező Bt. (cégjegyzésre jogosult) kültagja.
Előre is köszönöm szíves válaszát!
Üdvözlettel:
K.G.