adozona.hu
A nap kérdése: sztrájk alatt szünetel-e a munkavállaló biztosítása?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/A_nap_kerdese_sztrajk_alatt_szunetele_a_mun_2UDBHO
A nap kérdése: sztrájk alatt szünetel-e a munkavállaló biztosítása?
Szünetel-e a dolgozó (tanár) biztosítása, ha adott napon nem dolgozza le a munkaszerződésben rögzített óraszámot, például napi 2 órát sztrájkol? A kieső időben igazolatlanul van távol – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján a munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól többek között elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára. Álláspontom szerint a sztrájk elháríthatatlan ok miatt indokolt távollétnek minősül.
A a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján szünetel a biztosítás a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint átlagkereset jár, vagy munkabér (illetmény), átlagkereset (távolléti díj), táppénzfizetés történt.
Mindezek alapján a napi 2 órás sztrájk alatt munkavégzési kötelezettség alóli mentesítésre tekintettel szünetel a biztosítási jogviszony.
Hozzászólások (2)
Tisztelt Kérdező!
2012. évi I. törvény (Mt.) alapján mentesül a munkavállaló a munkavégzési-, és rendelkezésre állási kötelezettség alól elháríthatatlan ok, vagy a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott tartamra. A munkavállaló ezen időszakra távolléti díjra nem jogosult. 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján szünetel a biztosítás a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint például távolléti díj jár.
Önnek teljesen igaza van, ha két órát sztrájkolt a biztosított, akkor két órára szünetel a biztosítási jogviszony. A probléma azonban az, hogy ezt így nem lehet a T1041-es nyomtatványon bejelenteni. A kitöltési útmutatóban is minimum egy nap szünetelés van megadva, és ehhez igazodik az egészségügyi szolgáltatási járulék napi összege is. Mindezek alapján álláspontom szerint, amíg minimum egy napra lehet jelenteni a szünetelést, addig a két órás szünetelés bejelentésére, és az ehhez kapcsolódó egészségügyi szolgáltatási járulékfizetésre nincs mód. Erre tekintettel, álláspontom szerint, két órás sztrájk esetén nem áll fenn egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés.
Csak 2 óra időtartamra szünetel a biztosítási jogviszony, vagy egy teljes napra? Mert csak napi díjat állapít meg a jogszabály, amit a magánszemélynek fizetnie kell, ha szünetel a biztosítása, óradíjat nem.