hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

16 éven át vette fel elhunyt gondnokoltja nyugdíját

  • adozona.hu

A gondnoksága alatt állt, de időközben elhunyt személy nyugdíját vette fel 16 éven át az azóta szintén elhunyt örökhagyó. Örököseit 5 468 411 Ft-ra perelte a TB-szerv.

A Kúria előtt Pfv. V. 20 907/2016/5. számon folyó ügyben kiderült: a gondnokság alatt állt személy elhunytát követően gondnoka az ő számlájára utalt nyugellátást a nyugdíjfolyósító szerv tudta nélkül 16 éven át jogalap nélkül felvette.

Erről a társadalombiztosítási szerv csak a gondnok halála után értesült. Ezt követően a folyósított nyugdíjból meg nem térült 5 468 411 forint megfizetésére kérte kötelezni a gondnok örököseit, a jogalap nélküli gazdagodás és az öröklés polgári jogi szabályai alapján, polgári peres eljárásban.

A másodfokú bíróság a keresetnek helyt adó elsőfokú ítéletet megváltoztatva a keresetet elutasította. Abból indult ki, hogy miután a társadalombiztosítási szerv felperes az örökösökkel szemben polgári jogi igényt érvényesített, elsődlegesen azt kellett vizsgálni: közöttük polgári jogi jogviszony létrejött-e.

Jogi álláspontja szerint a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 93. § (2) bekezdése értelmében a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv a követelését fizetésre kötelező határozattal érvényesíti, a nyugellátással kapcsolatos közjogi jogviszonyban a felperes társadalombiztosítási szerv jogosultságát a közigazgatási eljárás szabályai szerint meghozott határozat teremti meg. Így a nyugdíj visszafizetésére kötelezett halála esetén az örökös eljárási jogaira is a Tny. szabályai vonatkoznak.

Erre tekintettel a felek közötti polgári jogi jogviszony hiányában polgári perben a társadalombiztosítási szerv nem érvényesíthette igényét.

A felülvizsgálati eljárásban a Kúria a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte, és a másodfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

A Kúria a Tny. alkalmazhatóságából (hatályából) kiindulva, a törvényben foglalt visszatérítési és megtérítési szabályok, valamint az ügyben alkalmazandó, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 7. § (1) bekezdése és a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 1. §-a alapján megállapította, hogy ha a társadalombiztosítási szerv a jogosult halála esetén kiutalt nyugellátást jogalap nélkül felvevő személyt – elhunyta miatt – írásban nem kötelezhette a visszafizetésre, örököseivel szemben polgári perben, a jogalap nélküli gazdagodás – és az öröklés – szabályai szerint érvényesítheti igényét.

Forrás: Kúria Sajtó; http://www.kuria-birosag.hu/hu/sajto/tajekoztato-pfvv2090720165-szamu-ugyben-jogosult-halalat-kovetoen-kiutalt-nyugellatast-jogalap
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink