hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mit lehet és mit kell tenni tőkevesztés esetén?

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó
1

A gazdasági társaságok alapításának egyik feltétele valamennyi saját tőke (induló tőke) rendelkezésre bocsátása az alapító(k) részéről a társaság javára. Ez a rendelkezésre bocsátás jöhet ténylegesen a tulajdonosoktól, tagoktól, befektetőktől. Lényege, hogy ezen olyan tartós elemek a vállalkozás tulajdonában, mellyel ő a megszűnésig rendelkezhet. Előfordulhatnak olyan esetek, amelynek keretében a saját tőke folyamatosan apad. A polgári törvénykönyv meghatározza, hogy ezek a fogyások mikortól számítanak problémásnak.

Fontos, hogy a saját tőke minden esetben egy több tőkeelemből álló „egyenleg”, amelyben külön figyelmet kell fordítani a jegyzett tőkének, ugyanis a polgári törvénykönyv (Ptk.) ehhez viszonyítva határozza meg a tőkevesztések eseteit. Egyszerűen vizsgálva a dolgokat a saját tőkén belül található az adózott eredmény, mely a cég tőkéjét növelheti (nyereséges gazdálkodás esetén), és csökkentheti (veszteséges gazdálkodás esetén). Abban az esetben, ha egy cég nyereséges, a tőkecsökkenéstől tartania nem kell. Ha azonban a cég veszteséges, akkor a saját tőkét a veszteség nagyságától függően gyorsan (hirtelen) és lassan (lassú) csökkentheti. Ezen két változatot nevezzük hirtelen tőkevesztésnek, és lassú vagyonvesztésnek. Mindkettőre tartalmaz szabályt a polgári törvénykönyv. A Ptk. Külön szintet is meghatároz kft.-re és rt.-re vonatkozóan.

Hirtelen tőkevesztés kft. esetén:

Ha a társaságnak a saját tőkéje veszteség miatt a törzstőke felére csökkent (saját tőke fele a jegyzett tőkének), vagy ha a törzstőke a minimális szint alá csökkent, vagy ha fizetésképtelenség fenyegeti a társaságot, vagy ha a vagyon nem fedezi a tartozásokat. Ezekben az esetekben késedelem nélkül taggyűlést kell összehívni és rendezni a tőkével kapcsolatos kérdéseket, melyek eredménye jellemzően egy pótbefizetés elrendelése. Van lehetőség a pótbefizetés elkerülésére is, de abban az esetben a társaság átalakulása jöhet csak szóba. Ha a döntés megszületett valamelyik variációval kapcsolatban, utána azt három hónapon belül végre kell hajtani. Ellenkező esetben a törzstőkét le kell szállítani.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen előírások vonatkoznak rt. hirtelen tőkevesztésének, illetve a társaságok lassú vagyonvesztésének kezelésére!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Kiváló cikk, a gyakorlathoz hozzátartozik, hogy a Fővárosi Bíróság Cégbíróságán hegyekben állnak a negatív saját tőkéjú korlátolt felelősségű társaságok és részvénytársaságok. Köszönjük.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink