adozona.hu
Társasház könyvelése – ellenőrizheti-e a tulajdonos külső szakértő bevonásával?
//test-adozona.hu/tarsasagi_jog/tarsashaz_konyveles_ellenorzes_487GWA
Társasház könyvelése – ellenőrizheti-e a tulajdonos külső szakértő bevonásával?
Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy kötelessége-e a társasházat könyvelő cégnek alávetni magát a társasház egyik tulajdonosa által kezdeményezett magánvizsgálatnak, harmadik félnek kiadhatja-e a társasház számviteli bizonylatait, dokumentumait. A kérdésre dr. ifj. Magyar Attila, a Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda ügyvédje válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Egy társasház egyik tulajdonosa úgy döntött, hogy saját költségén egy szakember bevonásával a társasház könyvelését ellenőriztetné, visszamenőleg x évet. Ezt jegyzőkönyvbe is vették az elszámoló közgyűlésen. Van-e lehetősége erre a társasház egy tulajdonosának, kötelessége-e a társasházat könyvelő cégnek alávetni magát a magánvizsgálatnak, harmadik félnek kiadhatja-e a társasház számviteli bizonylatait, dokumentumait? A könyvelés nem a társasházzal szerződött a számviteli szolgáltatás nyújtására, hanem a közös képviselővel.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény értelmében a közösség szerveit, azok hatáskörét, jogait és kötelezettségeit, a közös költség viselésének szabályait a közösség szervezeti-működési szabályzatában (szmsz) kell megállapítani. A szervezeti-működési szabályzatnak többek között tartalmaznia kell a számvizsgáló bizottság, ennek hiányában a közösség ellenőrzési jogkörére, feladataira vonatkozó részletes szabályokat. Ez utóbbi rendelkezéstől eltérés a legfeljebb hatlakásos társasházak esetében áll fenn.
A könyvelési szolgáltatások igénybevételére feltételezhetően a társasház nevében és képviseletében kötött szerződést a közös képviselő. Javaslom, hogy ellenőrizzék ezt a szerződésüket, abban a tekintetben is, hogy a társasház részéről ki jogosult nyilatkozatot tenni a könyvelőiroda felé, mástól ugyanis feltehetően nem jogosultak elfogadni utasítást, csak akkor, ha a közös képviselőt a társasház közgyűlése leváltotta, vagy a számvizsgáló bizottság ellenőrzi a közös képviselő tevékenységét, és erről közgyűlési határozat is rendelkezik.
Olvassa el az Adózóna írásait társasági jog témakörben itt, számvitel témakörben itt! |
Alapvetően ugyanez a helyzet a kérdésben szereplő esetben is, az a tény, hogy a tulajdonos felvetését jegyzőkönyvezik a közgyűlésen, az önmagában még nem elegendő ahhoz, hogy ő szabályszerűen magánvizsgálatot folytasson. A fentebb hivatkozott közösségi ellenőrzési jogkör szmsz-ben rögzített részletes leírásának megfelelően kell határozni arról, hogy egy ilyen vizsgálat miként történhet.
Általánosságban ez azt jelenti, hogy a közgyűlésen (és az azt összehívó közgyűlési meghívóban) meg kell határozni a napirendi pontokat, amelyekben érvényesen lehet utána döntést hozni. Amennyiben nincs közgyűlési határozat, amely a magánvizsgálatot elrendeli és annak részleteit meghatározza, úgy az ilyen tartalmú megkeresést a könyvelőiroda nem köteles teljesíteni. A közgyűlési határozatot a közös képviselő, vagy a számvizsgáló bizottság elnöke közli a könyvelőirodával, amely ez alapján köteles együttműködni a határozatban megjelölt szakértővel.
Felhívom figyelmét, hogy válaszom tájékoztató jellegű, teljes körű tanácsadást csak a konkrét eset minden részletének ismeretében tudok adni.
Hozzászólások (0)