hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A cégnél 2024-től nem kötelező a könyvvizsgálat: élhet az egyszerűsített végelszámolás lehetőségével?

  • adozona.hu

Kérdésem az általam könyvvizsgált cég 2024. évi könyvvizsgálati kötelezettségére vonatkozik. A cég nettó árbevétele az utóbbi években jelentősen csökkent. 2021. évben 830 millió, 2022. évben 235 millió, 2023. évben éppen eléri a 150 millió forintot. Ennek értelmében 2024. évre már megszűnik a könyvvizsgálati kötelezettség. A cég 2024. február végével megkezdi a végelszámolást. Úgy gondolom, hogy, mivel 2024. évre már megszűnik a könyvvizsgálati kötelezettség, így élhet az egyszerűsített végelszámolás lehetőségével. Erre vonatkozóan a végelszámolásra vonatkozó taggyűlési határozatban külön ki kell-e térni? – kérdezte olvasónk. Dr. Magyar Attila a Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda ügyvédje válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Könyvvizsgáló választásáról, illetve a kötelező könyvvizsgálatról a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 155. §-a rendelkezik. E jogszabályhely további bekezdései írják elő a kötelezés alóli mentesülés lehetőségét is. A rendelkezések az alábbiak:

Egyszerűsített végelszámolás és könyvvizsgálat témakörben további írásokat az Adózóna oldalán az adott szavakra kattintva érhet el.
155.§
(2) Kötelező a könyvvizsgálat – a (3) bekezdésben foglaltak kivételével – minden kettős könyvvitelt vezető vállalkozónál. Minden olyan esetben, amikor a könyvvizsgálat e törvény vagy más jogszabály előírásai szerint nem kötelező, a vállalkozó dönthet arról, hogy a beszámoló felülvizsgálatával könyvvizsgálót bíz meg. 

(3) Nem kötelező a könyvvizsgálat, ha az alábbi két feltétel együttesen teljesül: 
a) az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó éves (éves szintre átszámított) nettó árbevétele nem haladta meg a 300 millió forintot, és
b) az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozó által átlagosan foglalkoztatottak száma nem haladta meg az 50 főt.

(4) Jogelőd nélkül alapított vállalkozónál – a (3) bekezdésben foglaltak alkalmazásakor –, ha az üzleti évet megelőző két üzleti év egyikének vagy mindkettőnek az adatai hiányoznak vagy csak részben állnak rendelkezésre, akkor a tárgyévi várható adatokat és – ha van – a megelőző (első) üzleti évi (éves szintre átszámított) adatait kell figyelembe venni.

(4a) A (4) bekezdés szerint kell eljárni kiválás esetén a kiválással létrejövő gazdasági társaságnál is. 

(5) A (3) bekezdésben foglaltakat nem alkalmazhatja:
a) az a kettős könyvvitelt vezető vállalkozó, ahol a könyvvizsgálatot jogszabály írja elő;
b) a takarékszövetkezet;
c) a konszolidálásba bevont vállalkozás;
d) a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepe;
e) az a vállalkozó, amelyik a 4. § (4) bekezdése szerint – a megbízható és valós kép érdekében – a kivételes esetben eltér a törvény előírásaitól;
f) a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodó.

(5a) A (3) bekezdésben foglaltakat nem alkalmazhatja a tárgyévi üzleti évet követő üzleti évben a vállalkozó, ha a tárgyévi üzleti év mérlegfordulónapján 10 millió forintot meghaladó, 60 napnál régebben lejárt – az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) szerinti – köztartozása van.

A fentieken túlmenően a társaság létesítő okirata tartalmaz rendelkezéseket a könyvvizsgálóval kapcsolatosan. Az egyszerűsített végelszámolás gond nélküli lefolytatása érdekében véleményem szerint a társaság 2023-as évi beszámolóját kellene először elfogadnia a taggyűlésnek, azt közzétenni, és a beszámoló tartalmára utalva rendelkezni arról, hogy a társaság – amennyiben valóban nem kötelező esetében a könyvvizsgálat (a foglalkoztatottak számáról és egyéb körülményekről nem volt információ a kérdésben) – a továbbiakban megszünteti a könyvvizsgáló megbízását, és a változást a társaság létesítő okiratában is átvezetni rendeli. Azt követően, hogy a cégbíróság ezt a változást a cégnyilvántartásban átvezette, álláspontom szerint emiatt nem lesz további akadálya a végelszámolásról rendelkező taggyűlés megtartásának.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink