adozona.hu
Megteheti-e munkavállaló, hogy elmaradt bére miatt kéri a cég felszámolását?
//test-adozona.hu/tarsasagi_jog/felszamolasi_eljaras_elmaradt_munkaber_atla_G84V6C
Megteheti-e munkavállaló, hogy elmaradt bére miatt kéri a cég felszámolását?
A kft. többhavi munkabérrel tartozik a munkavállalójának. A munkaszerződésben jelentős végkielégítés is jár, ezért a felmondást halogatja. Hitegetik, de a cég fizetésképtelen. Munkavállaló mint hitelező kezdeményezheti a kft. felszámolását? Elmaradt béréhez és végkielégítéséhez a felszámolás keretében a felszámoló felmondása után hozzájuthat? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésekre.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Igen, a felszámolási eljárást hitelezőként a munkavállaló is kezdeményezheti, elmaradt munkabérre, mint lejárt követelésre hivatkozással. Fontos, hogy a Cstv. 27. § (2) bekezdés a) pontjának megfelelően ezen intézkedést előzze meg egy írásbeli fizetési felszólítás. Az elmaradt munkabér iránti igény bármikor érvényesíthető (természetesen hároméves elévülési időn belül).
Az Adózóna oldalán felszámolás témában további írásokat itt, munkajog témában pedig itt olvashat. |
Végkielégítésre és felmondási időre járó távolléti díjra azonban csak munkáltatói felmondást követően jogosult majd a munkavállaló. A munkáltatói jogokat valóban a felszámoló fogja felette gyakorolni. Megjegyzem, a bértartozásra hivatkozással a munkavállaló élhetne azonnali hatályú felmondással, mely esetében megfelelően kell alkalmazni a munkáltatói felmondás esetén irányadó szabályokat a járandóságok tekintetében.
Utalni kívánok arra, hogy a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezetnek a munkavállalóval szemben fennálló kiegyenlíthetetlen bértartozása bérgarancia-eljárás keretében lesz érvényesíthető. A felszámoló a támogatási igény meghatározása során a támogatásra jogosult gazdálkodó szervezetnek a jogosultakkal szemben, a bérfizetési napon fennálló bértartozását, de egy felszámolási eljáráson belül jogosultanként legfeljebb a tárgyévet megelőző második év – KSH által közzétett – nemzetgazdasági havi bruttó átlagkeresetének ötszörösét veheti figyelembe.
Ha a gazdálkodó szervezet a támogatást ugyanazon jogosult tekintetében egy felszámolási eljáráson belül több részletben veszi igénybe, és a felszámolási eljárás egyes naptári éveiben a bruttó átlagkereset mértéke eltérő, – a támogatás következő évben történő igénybevétele esetén – a jogosultság szempontjából a magasabb bruttó átlagkereset alapján számított támogatási mértéket kell figyelembe venni. Kivétel: ha a felszámolási eljárás kezdetétől egy év eltelt, azon jogosultak esetében, akikre vonatkozóan az addig igénybe vett összeg kimerítette az ötszörös mértéket, jogosultanként további, legfeljebb kettő havi bruttó átlagkeresetnek megfelelő támogatást igényelhet a felszámoló, ha annak e törvényben meghatározott egyéb feltételei fennállnak.
Hozzászólások (0)