hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Online cégalapítás: új eljárás vagy csak újragombolás?

  • dr. Papp Anna Katalin LL.M., dr. Seregély Barbara, CLV Partners Csabai és Papp Ügyvédi Iroda
1

Bár a cégbejegyzés számos lépése korábban is elektronikus volt, mégis volt néhány kötelező, személyes jelenlétet igénylő eljárási metódus, amely nélkül a cégalapítás nem volt megvalósítható. A cégtörvény augusztus elseje óta hatályban levő módosítása azonban lehetővé teszi, hogy kizárólag online módon, személyes megjelenés és papíralapú iratok nélkül is céget lehessen alapítani.

A cégbejegyzési (változásbejegyzési) eljárásban (a továbbiakban együttesen: cégeljárás) kötelező a jogi képviselet. Már hosszú évek óta igaz az, hogy a jogi képviselő kizárólag elektronikus úton adhatja be a cégeljárás iránti kérelmet, amelynek elbírálásáról az illetékes cégbíróság csakugyan elektronikus úton értesíti az érintetteket.

Olvassa el az Adózóna „Megindulhat a felszámolási eljárás, ha a számlakövetelést nem határidőben vitatják”, „Osztalékszabályok, amelyekre mindenképpen figyelni kell, ha kilép a cégből a tulajdonos” és „Katás ügyvédi iroda megszűnése” című írását!

A jogi képviselővel és a cégbírósággal ellentétben az érintett személyek (pl. tagok, vezető és egyéb tisztségviselők stb.) dönthetnek arról, hogy a szükséges dokumentumokat fizikailag, vagy elektronikusan írják-e alá. Az elektronikus aláírások, illetve egyéb lehetőségek [pl. azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés (AVDH)] terjedésével egyre gyakoribbá vált, hogy a felek maguk is digitálisan írják alá a dokumentumokat.

2022. augusztus 1-jétől a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) kiegészült az online alapított cég fogalmával, amely alapvetően már arra alapoz, hogy az eljárás során valamennyi érintett kizárólag elektronikusan ír alá, vagyis valamennyi dokumentum elektronikus okirat formájában jön létre. Az alábbiakban ismertetjük az új eljárás feltételeit és előnyét. Végül pedig két rövid példával rámutatunk az új rendelkezés értelmezési nehézségére, valamint az eljárás gyakorlati alkalmazásának problematikájára.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja mi is az az online cégalapítás, illetve a gyakorlatban milyen értelmezési problémák merülhetnek fel!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Az aláírásminta egy elvault dolog, amúgy sincs szükség már rá, 2009. óta a Ctv. szerint se kötelező.

Most próbálom meggyőzni a Takarékbank Zrt.-t hogy tekintsen el aláírminta megkövetelésétől, hiszen a pénzforgalmi számláról szóló szabályok is csak példálózva említik. Egyelőre ők ott tartanak, hogy már elfogadják az e-aktában lévő aláírásmintát, azt nem kell cellulózalapú adathordozón (értsd: papír) becipelni hozzájuk. Ezt 2013-ban kértem tőlük, 2022-re sikerült is abszolváni, miközben a szabályok meg se mozdultak.

A bank egyébként saját magának olyan aláírási kartonokat készít, amilyeneket csak akar, bár én és az ügyfeleink nagy része már jó ideje az ujjlenyomatával azonosítja magát a mobiltelefonján, amit a bank el is fogad.

Aki más bank felé tett már hasonló irányú megkeresést, kérem írja le a tapasztalatait, hátha az elavult gyakorlat megváltoztatható. Ha a Takarékbank Zrt. fejlődését figyelem, akkor 2032 körül fogják "elengedni" az aláírásminta iránti igényüket...

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink