hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átszervezési határozat: tudnivalók munkajogi és társasági jogi szempontból

  • dr. Papp Anna Katalin. L.L.M., dr. Dénes Erzsébet – CLV Partners Csabai és Papp Ügyvédi Iroda

A jelenlegi, folyamatosan változó gazdasági helyzetben a munkáltatónál felmerülő kiadások csökkentésére megoldást nyújthat a munkáltató szervezetrendszerének optimalizálása. Cikkünk az átszervezési határozathoz kapcsolódó fontosabb tudnivalókat foglalja össze.

Az átszervezés sok esetben a munkaerő racionalizálásával, szelektálásával is jár, vagyis végeredményben munkaviszonyok megszüntetését eredményezheti. A munka törvénykönyve megfelelően reagál munkajogi szempontból a leírt helyzetre, rögzíti ugyanis, hogy a munkáltató felmondásának megfelelő indoka lehet a munkáltató érdekkörében felmerülő ok. Ezek az indítékok sok esetben gazdasági eredetűek, tehát megkövetelik a vállalkozás erre feljogosított szervének előzetes döntését, vagyis szükséges a döntés meghozatalának mind munkajogi, mind cégjogi szempontból történő megfelelő kezelése.

Mi az átszervezési határozat, mit tartalmaz?

Az átszervezési határozat nem egy jogszabály által rögzített intézmény, sokkal inkább a gyakorlat által javasolt intézkedés dokumentálása, amelynek jelentőségéről lentebb írunk.

Olvassa el az Adózóna „Online cégalapítás: új eljárás vagy csak újragombolás?”, „Vezetői kötelezettségek fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben” és „Megindulhat a felszámolási eljárás, ha a számlakövetelést nem határidőben vitatják” című írását!

Az átszervezési határozatot javasolt két részre bontani: az első részben a gazdasági döntés, míg a második részben ennek a végrehajtásra irányuló rendelkezések szerepelnek.

Az átszervezési határozatnak rögzítenie kell azokat a megfontolásokat, amelyek szerint a társaság az átszervezés mellett döntött, ezentúl tartalmaznia kell az átszervezés módját. A határozatban javasolt dönteni – többek között – az átszervezéssel érintett munkakörökről és jelölni az adott munkakörben dolgozó érintett munkavállalók számát is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, ki hozhatja meg az átszervezési határozatot, annak milyen munkajogi és társasági jogi következményei lehetnek, illetve  a döntés miként támadható meg!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink