adozona.hu
Szerződéskötés egyszerűbben: jól gondolja meg, mikor használ aláíró pecsétet vagy szkennelt aláírást!
//test-adozona.hu/tarsasagi_jog/Szerzodeskotes_egyszerubben_jol_gondolja_me_KWISJ7
Szerződéskötés egyszerűbben: jól gondolja meg, mikor használ aláíró pecsétet vagy szkennelt aláírást!
Milyen eset(ek)ben lehet kiváltani az aláírást aláíró bélyegző használatával? – kérdezte olvasónk. Dr. Buzády Csongor ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász (Budlegal Ügyvédi Társulás) válaszolt.
Milyen eset(ek)ben lehet kiváltani az aláírást aláíró bélyegző használatával? 2. Több nagy szolgáltató cég is használja aláírás kiváltására/folyamat egyszerűsítésére (például E.On), hogy az üzletszabályzatban, illetve a szerződésben rögzítik a következőt: "jelen szerződésünket szkennelt céges aláírással látjuk el, melyet aláírt szerződésnek tekintünk. Amennyiben a szkennelt aláírásunkat nem fogadja el, kérjük jelezze felénk, kérésére eredeti céges aláírással megerősített szerződéses példányt küldünk. Ellenkező esetben az általunk szkennelt aláírással ellátott, valamint az ön által is elfogadott és aláírt szerződést írásba foglalt és érvényes szerződésnek kell tekinteni". Ezt a gyakorlatot át lehet-e venni, megfelelő-e a használata például "tömeges" szerződéskötés esetén? – kérdezte olvasónk.
Szakértőnk válasza:
1. A BDT.2017. 3667. számon közzétett eseti döntés szerint az aláírás az aláíró nevének saját kezű leírását jelenti. Az aláírás bélyegzőlenyomata nem tekinthető sem aláírásnak, sem kézjegynek, mert nem köthető egyértelműen az aláíró személyéhez. A cégjegyzési jogot tehát csak aláírással lehet gyakorolni, a névbélyegző használata cégjegyzésre nem alkalmas. A Ctv. 8. paragrafusának (1) bekezdése szerint a cégjegyzési jog a cég írásbeli képviseletére, a cég nevében történő aláírásra való jogosultság. A képviselet, valamint a cégjegyzés módja csak azonos lehet.
Mindezekből következik, hogy a cégjegyzésre jogosult aláírását nem képes kiváltani az aláírás-bélyegző. A gyakorlatban a cégek természetesen belső, nem hivatalos levelezéseikben, dokumentumok nem hivatalos aláírásakor, számlák iktatásakor, esetleg utalványozásakor használnak aláírás-bélyegzőt, ennek semmi akadálya nincs. Fontos azonban megjegyezni, hogy későbbi jogvita esetén ez továbbra sem tekinthető hiteles aláírásnak.
2. A szkennelt aláírás "egyszerű" elektronikus aláírásnak minősül az eIDAS rendelet szerint. Ez jogvita esetén okozhat gondot, ugyanis utóbb a nyilatkozatok írásbeliségét minden esetben egyedileg kell vizsgálni. Egyes tranzakcióknál így ez kockázatos lehet. Ha a cég utóbb bíróság előtt nem tudja hitelt érdemlően bizonyítani, hogy valóban tőle származik a nyilatkozat, akkor az formai okból érvénytelennek minősül. Ezeket érdemes megfontolni a szkennelt aláírás alkalmazásakor.
Hozzászólások (0)