Tulajdonosváltás esetén kit és milyen arányban illet meg osztalék? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Gazdasági társaságunkat korábban 2 magánszemély tulajdonos jegyezte 60–40 százalékos arányban. Ebben az időszakban jelentős összegű jóváhagyott, még ki nem fizetett osztalék halmozódott fel a cégben. 2020-ban mindkét tulajdonos eladta üzletrészének egy bizonyos százalékát egy harmadik magánszemélynek. A tulajdoni részesedések most 40–30–30 százalék arányban oszlik meg. A 2022-es üzleti év eredményéből 2023 májusában újabb osztalék került jóváhagyásra. Most, 2023 júliusában osztalékkifizetésre kerülne sor. Kérdésem az, hogy jelen esetben mik az osztalékfizetésre vonatkozó szabályok? Kit, milyen arányban illet a kifizetésre kerülő osztalék?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Tisztelt Kérdező!
A Ptk. 3:185. §-a azt írja elő, hogy osztalékra az a tag jogosult, aki/amely az osztalékfizetésről szóló döntés meghozatalának időpontjában a társasággal szemben a tagsági jogok gyakorlására jogosult. Ennek alapján az abban az időszakban jóváhagyott osztalék amikor még 2 tagja volt a vállalkozásnak, e két tag részére fizethető ki.
Ha 2023-ban hagytak jóvá osztalékot a 2022. évi eredményfelosztásakor, akkor viszont a Ptk. említett előírása szerint már 3 tag jogosult az osztalékra, méghozzá a vagyoni hozzájárulása arányában.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.
Ön még nem rendelkezik előfizetéssel?
Tovább az előfizetéshez
Válassza az Ön számára legkedvezőbb előfizetési csomagajánlatunkat!
Hozzászólások (0)