hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nincs pénze tőkeemelésre? Így szerezhet

  • adozona.hu

Végre lehet-e hajtani a kötelező törzstőke-emelést (500 ezer forintról 3 millió forintra) a ki nem fizetett osztalék, illetve a magánszemély által a vállalkozásnak nyújtott tagi hitel terhére, valamint banki hitel felhasználásával? Betéti társaság kft.-vé való átalakulásánál a meglévő tárgyi eszközöket lehet-e erre a célra (törzstőke-emelés) használni, és ha igen, akkor az eszközök nettó, vagy bruttó értékét kell-e alapul venni? Olvasónk kérdésére Siklós Márta, a LeitnerLeitner adótanácsadója válaszolt.

Magánszemély által a társaságnak nyújtott tagi hitelből van lehetőség törzstőkét emelni, ebben az esetben javasolt a magánszemély követelését nem pénzbeli hozzájárulásként (apportként) átadni a társaság számára. Ekkor a cégbíróságnak fizetendő eljárási illetéken és az ügyvédi díjon felül egyéb adóteher nem merül fel.

Nem javasolt azonban a tagi hitel magánszemély általi elengedése, mivel az társasági adófizetési kötelezettséget és illetékfizetési kötelezettséget keletkeztetne a társaságnál.

Már jóváhagyott, de még ki nem fizetett osztalék terhére szintén van lehetőség törzstőkét emelni, a fent ismertetett megoldást érdemes követni ebben az esetben is (apportálás). Ennél a megoldásnál azonban számolni kell azzal, hogy a törzstőke emelésekor az osztalékkal kapcsolatos személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulást meg kell fizetni, így tehát a társaság könyveiben szereplő osztalékfizetési kötelezettség szja-val és eho-val csökkentett része képezheti a törzstőke-emelés tárgyát.

A banki hitelre vonatkozó kérdést nem tudjuk értelmezni, hiszen nem derül ki pontosan a kérdésből, hogy azt ki venné fel, és milyen módon jutna el a társasághoz.
Átalakulás (társasági formaváltás) keretében az eszközök abban az esetben használhatóak fel a törzstőke rendezésére, ha az átalakulás során választják azt a lehetőséget, hogy az eszközöket és a forrásokat tételesen átértékelik piaci értékre. Ebben az esetben, ha az összevont átértékelési különbözet pozitív (azaz a vagyont felértékelték), akkor ez a különbözet a törzstőkén felüli vagyonba, a tőketartalékba kerülhet.

Tudni kell ugyanakkor, hogy az átalakulás mind társasági jogi, mind pedig számviteli-adójogi szempontból elég bonyolult folyamat és rendkívül költséges is. Az átalakulás kapcsán kötelező könyvvizsgálati kötelezettség áll fenn, valamint a vagyon felértékeléséből adódó értékbecslési költségek is igen jelentősek, így ezt a lépést nem ajánljuk olyan társaság számára, amelynek a minimális tőkekövetelmények teljesítése is kisebb-nagyobb nehézséget okoz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink